Akcionář žaluje vedení Motoroly, že chce skupinu prodat

Tereza Holanová Tereza Holanová
17. 8. 2011 10:14
Majitel akcií Motoroly žaluje vedení za to, že plánuje společnost prodat Googlu

Wilmington - Akcionář Motoroly žaluje svou společnost za to, že se výrobce telefonů stane součástí Googlu. Akvizice podle něj majitele akcií poškodí, investor proto žádá její zastavení.

Informovala o tom agentura Reuters. Odvolává se na dokumenty, které žalobce v úterý předložil obvodnímu soudu ve státě Illinois.

Obchod se podle investora Johna W. Keatinga uskutečnil pod cenou, a to i přesto, že Google za každou akcii zaplatil třiašedesátiprocentní prémii.

Akcionáři přijdou o zisk

V žalobě Keating obviňuje vedení Motoroly Mobility z porušení jejich povinností vůči akcionářům.

Investor tvrdí, že plánovaná transakce majitelům akcií zabrání jakkoliv využít očekávané oživení společnosti. Motorola Mobility podle něj zrovna začala sklízet ovoce z restrukturalizace, ke které ve společnosti letos došlo. Pokud ovšem dojde k prodeji skupiny, akcionáři o možný zisk přijdou.

"Namísto toho bude z jakéhokoliv ekonomického zlepšení těžit Google," uvádí Keating.

Vzhledem k tomu, že podal stížnost jménem všech akcionářů Motoroly, žádá o status hromadné žaloby.

Kromě vedení generálního ředitele a devíti členů dozorčí rady Motoroly Mobility podal investor žalobu i na Google. Zástupci Googlu a Motoroly Mobility se k žalobě odmítli vyjádřit.

Největší akvizice Googlu

Podle agentury Reuters představují podobné žaloby rutinu, neboť k nim dochází téměř pokaždé, když se jedna společnost rozhodne převzít druhou.

Dohodu o převzetí Motoroly Mobility, která se od společnosti Motorola oddělila začátkem letošního roku, společnosti podepsaly v pondělí.

Pokud k dokončení akvizice dojde, bude se jednat o největší obchod v dějinách Googlu. Za nákup americké společnosti chce hotově zaplatit 12,5 miliardy dolarů.

Podle analytiků se ovšem Googlu vynaložit tuto částku vyplatí. Spolu s nákupem Motoroly Mobility totiž získá také okolo 17 tisíc patentů. Ty mohou výrobci softwaru Android, který využívají chytré telefony, pomoci ve sporech s největšími konkurenty, jimiž  jsou Apple a Microsoft.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy