Čínská síť kaváren Luckin se snaží vytlačit Starbucks. Jen letos otevře 2500 poboček

ČTK ČTK,
Aktualizováno 4. 1. 2019 13:33
Čínská společnost Luckin, která oficiálně zahájila provoz teprve začátkem loňského roku, hodlá letos otevřít dalších 2500 nových kaváren. Firma uvedla, že má v plánu předstihnout na čínském trhu amerického konkurenta Starbucks.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Starbucks je nyní největším řetězcem kaváren v Číně. Provozuje v zemi kolem 3600 poboček, zatímco Luckin Coffee má zhruba dva tisíce poboček.

Společnost Luckin však v zemi zažívá prudkou expanzi, kterou podporuje výraznými slevami bez ohledu na rostoucí ztráty.

"My teď chceme velikost a rychlost," uvedl marketingový ředitel podniku Jang Fej. "Nemá smysl mluvit o zisku," dodal. Slevy k přilákání zákazníků podle něj zůstanou důležitou součástí strategie firmy po několik příštích let.

Otevřít pobočku se společnosti podle serveru CNN podařilo i v Zakázaném městě, historické části Pekingu. V té samé části města musel konkurenční americký řetězec svou kavárnu zavřít před více než deseti lety.

Čínská společnost sází na technologie. Místo toho, aby zákazníci platili za kávu penězi, využívají speciální aplikaci, která při placení zaznamenává bonusy za věrnost. Kávu si mohou zájemci objednat i on-line a vyzvednout na jedné z poboček.

Luckin navíc nabízí rozvoz nápojů do kanceláří či domácností. Technologie v kombinaci s ochotou vyjít zákazníkovi maximálně vstříc jsou podle profesora pekingské univerzity Jeffreyho Towsona základem úspěchu na čínském trhu. 

"Slabinou Starbucksu je špatná mobilní aplikace a fakt, že nerozváží kávu přímo do kanceláří," vysvětluje Tawson pro CNN.

Že je mezi řetězci rivalita, potvrzuje i žaloba, kterou společnost Luckin podala na americký řetězec za to, že má na trhu s kávou monopol. Řetězec Starbucks se však vůči nařčení ohradil.

"Podporujeme rovnou soutěž, stejně jako zlepšování kvality služeb nabízených čínským zákazníkům," uvedla americká firma.

Rychlá expanze společnosti Luckin kontrastuje s vývojem čínských aktivit řetězce Starbucks. Ten otevřel svou první pobočku v Číně v roce 1999, dosažení nynějšího počtu provozoven mu tak trvalo zhruba dvě desetiletí, poznamenala agentura Reuters.

Expanze společnosti Luckin nicméně není levná, podnik v loňském roce vykázal ztrátu 800 milionů jüanů, což je v přepočtu 2,6 miliardy korun. Firmu podporují singapurský investiční fond GIC a čínská investiční společnost China International Capital.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy