Snímky z katastrálních map lze nově získat i u Czech Pointů

ČTK ČTK
6. 8. 2015 18:05
Lidé už nemusejí chodit na katastrální úřad. Stačí zajít na obecní úřad, poštu nebo Hospodářskou komoru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Podnikatelé a občané už nemusejí kvůli snímkům z katastrálních map, které potřebují při nákupu či prodeji domu nebo pozemku, chodit na katastrální úřad. Ode dneška tuto službu nabízí nově také kontaktní místa veřejné správy, která provozují obecní úřady, Hospodářská komora ČR nebo Česká pošta v rámci projektu Czech Point. Pokryto je zatím 88 procent území České republiky, v dalších letech má být digitalizace plně dokončena, uvedla komora v dnešní tiskové zprávě.

Služba bude podle ministerstva vnitra dostupná prostřednictvím všech 7144 Czech Pointů. Celkem 79 procent kontaktních míst je na obecních úřadech, dále jsou ve 48 centrech Hospodářské komory ve všech krajích nebo na 980 poštách. Vydání jednoho výpisu ve formátu A4 vyjde na 100 korun.

Pro získání ověřeného snímku potřebuje žadatel znát identifikaci oblasti, která bude na snímku zobrazena. Tou je parcelní číslo a příslušné katastrální území nebo přesná adresa daného objektu. I v tomto případě platí, že obsluha přepážek klientům s nalezením příslušného snímku pomůže a před vyhotovením jim dá výpis k nahlédnutí.

"Novou službu ocení především klienti, kteří chtějí například ke kupní či zástavní smlouvě doložit grafický podklad, z kterého jsou patrné hranice prodávaného nebo kupovaného pozemku či budovy," uvedl Tomáš Macnar z Hospodářské komory ČR. Dokument je rovněž důležitý například pro oceňování nemovitostí nebo některé druhy stavebního řízení

Czech Pointy umožňují získat na jednom místě například výpisy z rejstříku trestů, katastru nemovitostí, obchodního či insolvenčního rejstříku. Lidé si tam mohou rovněž nechat ověřit listiny a podpisy, řidiči zase z centrálního registru zjistí počet trestných bodů. Systém elektronizace veřejné správy vznikl před osmi lety.

Samotný výpis z katastru nemovitostí je na Czech Pointu druhým nejžádanějším výpisem po výpisu z rejstříku trestů. Dosud si pro výpis z katastru nemovitostí přišlo 2,87 milionu lidí a ročně jich je řádově kolem 400 000.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy