Snímky z katastrálních map lze nově získat i u Czech Pointů

ČTK ČTK
6. 8. 2015 18:05
Lidé už nemusejí chodit na katastrální úřad. Stačí zajít na obecní úřad, poštu nebo Hospodářskou komoru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Podnikatelé a občané už nemusejí kvůli snímkům z katastrálních map, které potřebují při nákupu či prodeji domu nebo pozemku, chodit na katastrální úřad. Ode dneška tuto službu nabízí nově také kontaktní místa veřejné správy, která provozují obecní úřady, Hospodářská komora ČR nebo Česká pošta v rámci projektu Czech Point. Pokryto je zatím 88 procent území České republiky, v dalších letech má být digitalizace plně dokončena, uvedla komora v dnešní tiskové zprávě.

Služba bude podle ministerstva vnitra dostupná prostřednictvím všech 7144 Czech Pointů. Celkem 79 procent kontaktních míst je na obecních úřadech, dále jsou ve 48 centrech Hospodářské komory ve všech krajích nebo na 980 poštách. Vydání jednoho výpisu ve formátu A4 vyjde na 100 korun.

Pro získání ověřeného snímku potřebuje žadatel znát identifikaci oblasti, která bude na snímku zobrazena. Tou je parcelní číslo a příslušné katastrální území nebo přesná adresa daného objektu. I v tomto případě platí, že obsluha přepážek klientům s nalezením příslušného snímku pomůže a před vyhotovením jim dá výpis k nahlédnutí.

"Novou službu ocení především klienti, kteří chtějí například ke kupní či zástavní smlouvě doložit grafický podklad, z kterého jsou patrné hranice prodávaného nebo kupovaného pozemku či budovy," uvedl Tomáš Macnar z Hospodářské komory ČR. Dokument je rovněž důležitý například pro oceňování nemovitostí nebo některé druhy stavebního řízení

Czech Pointy umožňují získat na jednom místě například výpisy z rejstříku trestů, katastru nemovitostí, obchodního či insolvenčního rejstříku. Lidé si tam mohou rovněž nechat ověřit listiny a podpisy, řidiči zase z centrálního registru zjistí počet trestných bodů. Systém elektronizace veřejné správy vznikl před osmi lety.

Samotný výpis z katastru nemovitostí je na Czech Pointu druhým nejžádanějším výpisem po výpisu z rejstříku trestů. Dosud si pro výpis z katastru nemovitostí přišlo 2,87 milionu lidí a ročně jich je řádově kolem 400 000.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy