Olivový olej má zdražit, sklizeň ve Španělsku bude poloviční

ČTK ČTK
16. 9. 2014 8:45
Očekávané zvýšení cen olivového oleje by měli naplno pocítit nakupující v supermarketech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Madrid/Londýn - Letošní sklizeň oliv ve Španělsku bude zřejmě vinou nadměrně suchého a horkého léta o polovinu nižší než loni. Vzhledem k tomu, že země je jedním z nejvýznamnějších producentů oliv v Evropě, dá se podle britského serveru The Grocer očekávat rychlý růst cen olivového oleje.

Už nyní olejové stáčírny uvádějí, že v současné době platí o 20 až 40 procent více za dodávku surovin než v květnu. Očekává se, že zvýšení cen půjde plnou vahou na bedra kupujících v supermarketech, napsal list The Telegraph.

Litr extra panenského olivového oleje Filippo Berio ve Waitrose nyní stojí britské zákazníky 6,50 libry (225 Kč), ale může brzy stoupnout na 9,10 libry (315 Kč), pokud velkoobchodníci převedou veškeré náklady za nižší produkci na spotřebitele.

"Nadprůměrně suché a teplé počasí v celém středomořském pěstitelském pásu v květnu a červnu nepříznivě ovlivnilo olivovníky během jejich květu," sdělil mluvčí analytické společnosti Mintec.

Vyšší kyselost plodů

Intenzivně horké léto postihlo také Itálii, kde se cena extra panenského olivového oleje zvýšila od začátku roku o 30 procent a je v současné době na dvouletém maximu.

Panují rovněž obavy, že úroveň kyselosti plodů, která je vyšší než obvykle, ještě více sníží zásoby extra panenského olivového oleje, ba dokonce zbaví olej jeho prestižního označení "extra panenský". Olivový olej musí dosahovat úrovně kyselosti nižší než 0,8 procenta, pokud má být označen jako extra panenský.

"Rozsah zvyšování velkoobchodních cen olivového oleje je takový, že je téměř nevyhnutelné, aby se ceny pro zákazníky zvýšily," tvrdí generální ředitel firmy Filippo Berio, Walter Zanre.

Je přitom podle něj pravděpodobné, že dodavatelé brzdí dodávky, aby mohli profitovat z rostoucích cen. Nyní je prý ve Španělsku pro velkoobchodníky velmi obtížné zásoby olivového oleje vůbec sehnat.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Patnáctiletá Bartůňková si turnaj v Istanbulu nezahraje

Nikola Bartůňková skončila při své premiéře v kvalifikaci turnaje WTA před branami hlavní soutěže. Na antuce v Istanbulu patnáctiletá Češka v kvalifikačním finále podlehla po dlouhém boji 4:6, 7:5, 3:6 Rusce Anastasii Gasanovové, 181. hráčce žebříčku a přemožitelce Karolíny Plíškové z lednového turnaje v Abú Zabí.

Zdroj: Sport
Další zprávy