Řecko se dohodlo s věřiteli na reformách. Představí je na zasedání ministrů eurozóny

ČTK ČTK
19. 5. 2018 21:25
Zástupci Řecka a mezinárodních věřitelů dosáhli dohody ohledně reforem požadovaných pro úspěšné dokončení poslední revize záchranného programu, oznámila Evropská komise. Dodala, že dohoda bude představena na čtvrtečním zasedání ministrů financí eurozóny. Dokončení revize je podmínkou pro vyplacení dalších peněz ze záchranného programu, který vyprší v srpnu. Podle zdrojů agentury AFP by poslední platba mohla činit deset až 12 miliard eur (zhruba 256 až 308 miliard Kč). Řecko prochází již třetím záchranným programem, v jehož rámci by během tří let mělo obdržet až 86 miliard eur. Atény doufají, že si po vypršení programu budou schopny zajistit potřebné finance na dluhopisových trzích.
Řecký premiér Alexis Tsipras.
Řecký premiér Alexis Tsipras. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy