Přísně střežená tiskárna v centru Prahy. Podívejte se, kde vyrábějí bankovky i doklady

Klikněte pro vstup do galerie.
Dlouhé chodby hlavního sídla tiskárny jsou plné vitrín s expozicemi bankovek, ale i bonů nebo třeba stravenek. Zde jsou vidět rytiny Václava Hollara, známého českého umělce a šlechtice, který žil v sedmnáctém století a hrdě se ke svému českému původu hlásil. Jeho práce jsou považovány za předchůdce rytin na českých bankovkách.
Originál cestovního pasu císaře - jedna z nejstarších cenin, které ve svých vitrínách tiskárna má. Dnes by už sotva někoho bavilo cestovat s tak obřím listem. Podle "osahanosti" i podle počtu pečlivým krasopisem vypsaných cest a překročení hranic je znát, že císař byl velkým cestovatelem.
Tuto bankovku má generální ředitel tiskárny Tomáš Hebelka zřejmě nejraději ze všech. A to proto, že papírovou pětadvacetikorunu jsme měli jako jediný stát na světě...
... a vydržela poměrně dlouho. "Mince této hodnoty byly poměrně běžné, ale papírová bankovka ne, takže je to taková naše kuriozita," vypráví Hebelka.
Foto: Matej Slávik
Lenka Petrášová
Aktualizováno 9. 7. 2017 17:25
Do budovy Státní tiskárny cenin v historickém centru Prahy se návštěvníci nedostanou. Dokonce i novináři Aktuálně měli potíže. "Kdo vám to tisknul? To jsme určitě nebyli my..." vtipkoval muž z ochranky u vstupu, když nešel načíst můj občanský průkaz. Státní tiskárna cenin je jediná instituce, která smí tisknout průkazy totožnosti pro obyvatele Česka. Ten můj se nakonec načíst podařilo a vy si tak můžete prohlédnout místa, kam se běžný člověk nedostane. Do galerie vstoupíte kliknutím na úvodní fotku.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy