reklama
 
 

Přesuny a spojování firem v rámci EU se usnadní. Komise navrhla změna pravidel

25. 4. 2018 14:00
Návrhy mají také umožnit ve všech státech unie zakládat firmy či jejich pobočky přes internet, a tedy rychleji a levněji.

Brusel - Návrh pravidel, která mají firmám zjednodušit například přesuny z jedné země do druhé či přeshraniční spojování společností uvnitř unijního jednotného trhu, dnes členským zemím EU nabídla Evropská komise.

Návrhy, které představil první místopředseda komise Frans Timmermans a komisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů Věra Jourová, také umožní ve všech státech unie zakládat firmy či jejich pobočky přes internet, a tedy rychleji a levněji.

Timmermans před novináři zdůraznil, že navrhované směrnice obsahují i dostatečné záruky k ochraně práv zaměstnanců či minoritních akcionářů a také pojistky, že snazší přeshraniční sjednocování či rozdělování společností nebude možné využívat cíleně k daňovým únikům.

Komise připomněla, že současná pravidla se mezi jednotlivými členskými státy výrazně liší a často pro firmy představují zcela nepřiměřenou administrativní zátěž při nízké ochraně zaměstnanců i věřitelů či akcionářů.

S harmonizací pravidel komise předpokládá pro každou podobnou operaci úsporu mezi 12 000 až 19 000 eury (300 000 až asi 475 000 korun) a celkově za příštích pět let okolo 176 až 280 milion eur (4,4 až sedm miliard korun).

Založit firmu elektronicky je v současnosti možné jen v 17 zemích unie, připomněla dnes také komise. Je to přitom podle ní obvykle o polovinu rychlejší a až třikrát levnější než klasický "papírový" postup. Komise nyní ovšem kromě jiného navrhuje, aby úřady mohly - v případě, že mají zájemci o ustavení firmy pochybnosti - trvat na fyzickém příchodu majitelů společnosti.

autor: ČTK | 25. 4. 2018 14:00

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama