Přesuny a spojování firem v rámci EU se usnadní. Komise navrhla změna pravidel

ČTK ČTK
25. 4. 2018 14:00
Návrhy mají také umožnit ve všech státech unie zakládat firmy či jejich pobočky přes internet, a tedy rychleji a levněji.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brusel - Návrh pravidel, která mají firmám zjednodušit například přesuny z jedné země do druhé či přeshraniční spojování společností uvnitř unijního jednotného trhu, dnes členským zemím EU nabídla Evropská komise.

Návrhy, které představil první místopředseda komise Frans Timmermans a komisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů Věra Jourová, také umožní ve všech státech unie zakládat firmy či jejich pobočky přes internet, a tedy rychleji a levněji.

Timmermans před novináři zdůraznil, že navrhované směrnice obsahují i dostatečné záruky k ochraně práv zaměstnanců či minoritních akcionářů a také pojistky, že snazší přeshraniční sjednocování či rozdělování společností nebude možné využívat cíleně k daňovým únikům.

Komise připomněla, že současná pravidla se mezi jednotlivými členskými státy výrazně liší a často pro firmy představují zcela nepřiměřenou administrativní zátěž při nízké ochraně zaměstnanců i věřitelů či akcionářů.

S harmonizací pravidel komise předpokládá pro každou podobnou operaci úsporu mezi 12 000 až 19 000 eury (300 000 až asi 475 000 korun) a celkově za příštích pět let okolo 176 až 280 milion eur (4,4 až sedm miliard korun).

Založit firmu elektronicky je v současnosti možné jen v 17 zemích unie, připomněla dnes také komise. Je to přitom podle ní obvykle o polovinu rychlejší a až třikrát levnější než klasický "papírový" postup. Komise nyní ovšem kromě jiného navrhuje, aby úřady mohly - v případě, že mají zájemci o ustavení firmy pochybnosti - trvat na fyzickém příchodu majitelů společnosti.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy