Přesuny a spojování firem v rámci EU se usnadní. Komise navrhla změna pravidel

ČTK ČTK
25. 4. 2018 14:00
Návrhy mají také umožnit ve všech státech unie zakládat firmy či jejich pobočky přes internet, a tedy rychleji a levněji.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brusel - Návrh pravidel, která mají firmám zjednodušit například přesuny z jedné země do druhé či přeshraniční spojování společností uvnitř unijního jednotného trhu, dnes členským zemím EU nabídla Evropská komise.

Návrhy, které představil první místopředseda komise Frans Timmermans a komisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů Věra Jourová, také umožní ve všech státech unie zakládat firmy či jejich pobočky přes internet, a tedy rychleji a levněji.

Timmermans před novináři zdůraznil, že navrhované směrnice obsahují i dostatečné záruky k ochraně práv zaměstnanců či minoritních akcionářů a také pojistky, že snazší přeshraniční sjednocování či rozdělování společností nebude možné využívat cíleně k daňovým únikům.

Komise připomněla, že současná pravidla se mezi jednotlivými členskými státy výrazně liší a často pro firmy představují zcela nepřiměřenou administrativní zátěž při nízké ochraně zaměstnanců i věřitelů či akcionářů.

S harmonizací pravidel komise předpokládá pro každou podobnou operaci úsporu mezi 12 000 až 19 000 eury (300 000 až asi 475 000 korun) a celkově za příštích pět let okolo 176 až 280 milion eur (4,4 až sedm miliard korun).

Založit firmu elektronicky je v současnosti možné jen v 17 zemích unie, připomněla dnes také komise. Je to přitom podle ní obvykle o polovinu rychlejší a až třikrát levnější než klasický "papírový" postup. Komise nyní ovšem kromě jiného navrhuje, aby úřady mohly - v případě, že mají zájemci o ustavení firmy pochybnosti - trvat na fyzickém příchodu majitelů společnosti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy