Pražské obchodní centrum Europark koupil český investor. Chystá mohutné rozšiřování

Martina Marečková
3. 4. 2019 11:50
Nákupní centrum Europark v pražských Štěrboholech majetkově ovládl tuzemský developer DBK Praha. Ten získal se svým strategickým partnerem Proxy finance 76procentní podíl ve firmě Europark Shopping Center, jež obchodní centrum ovládá. Hodnota transakce přesáhla 80 milionů eur (dvě miliardy korun), obchod financuje Česká spořitelna.
Foto: Europark

Europark doposud majetkově ovládala společnost SES Spar European Shopping Centers - největší provozovatel nákupních center v Rakousku. Ten si ve štěrboholském centru ponechá minoritní podíl.

Cílem společného podniku je rozšíření obchodního centra. "Europark je zajímavý tím, že má k dispozici ještě dalších 180 tisíc čtverečních metrů plochy. Kapacitu centra tím můžeme zdvojnásobit a udělat ho tak ještě atraktivnějším, než momentálně je," komentovala Hana Gavendová, mluvčí dozorčí rady DBK Praha.

DBK Praha provozuje centra, jež v minulosti spadaly do sítě obchodních domů Prior. V Praze je to DBK Praha na Budějovické. Dále mezi ně patří Zlatá brána Prostějov, Galerie Přerov nebo Chomutovka.

Podle odborníků je výhodou Europarku to, že nabízí příležitosti pro zvýšení příjmů ve střednědobém horizontu. "Kromě toho má centrum možnost budoucího rozvoje, který by odrážel potřeby stávajících i budoucích obyvatel okolních bytových čtvrtí i zákazníků ze vzdálenějších oblastí," uvedla Hana Kollmannová, ředitelka v oddělení kapitálových trhů společnosti JLL. Ta při transakci zastupovala dosavadního majoritního vlastníka - rakouskou SES Spar European Shopping Centers.

Europark leží na jihovýchodním okraji Prahy a ročně ho navštíví více než 4 miliony zákazníků. Centrum otevřelo v roce 2002 a dnes je v něm 73 obchodů. Ředitelem Europarku zůstává nadále Libor Pospíšil.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Ryanair má rekordní ztrátu, letectví se už ale zotavuje z pandemie

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za uplynulý finanční rok bez mimořádných položek rekordní ztrátu 815 milionů eur (20,8 miliardy Kč) po zisku více než jedné miliardy eur v předchozím roce. Omezení související s pandemií donutila firmu zrušit více než 80 procent letů. Aerolinky ale ve své výsledkové zprávě dnes také uvedly, že v odvětví letecké dopravy už vidí signály začínajícího oživení. Finanční rok skončil v březnu.

Ztráta byla nižší, než čekali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 834 milionů eur. Počet cestujících, které firma přepravila, klesl na 27,5 milionu ze 149 milionů v předchozím roce. Loňský rok přitom největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě označila za nejnáročnější ve své historii. Výnosy jí klesly o 81 procent na 1,64 miliardy eur.

Ryanair potvrdil předchozí výhled, že v současném fiskálním roce přepraví 80 až 120 milionů cestujících, i když pravděpodobnější je, že tento počet bude spíše na dolním konci rozpětí. Za duben až červen by měl Ryanair přepravit pět až šest milionů cestujících. Dodal ale, že je nemožné poskytnout oficiální výhled zisku na celý rok, předpokládá nicméně, že by mohl vykázat téměř vyrovnané hospodaření, pokud v EU postoupí očkování.

Růst týdenních rezervací z poslední doby podle generálního ředitele Michaela O'Learyho naznačuje, že "oživení už začalo". Počet rezervací na začátku dubna vzrostl na 1,5 milionu týdně z předchozích zhruba 500.000 týdně.

před 50 minutami

Útočník v Jekatěrinburgu zabil nožem tři muže, zřejmě šlo o opileckou hádku

Tři lidi zabil nožem zřejmě při opilecké hádce útočník v ruském Jekatěrinburgu. Policie při zadržování pachatele musela použít zbraň a zranila ho. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení vyšetřovacího výboru pro Sverdlovskou oblast.

Podle poskytnuté informace bylo policii oznámeno, že v parku poblíž jekatěrinburgského vlakového nádraží došlo "na základě konzumace alkoholu" ke konfliktu. Jeho výsledkem bylo zabití tří mužů.

Mluvčí policie sdělil, že policisté, kteří na místo události přijeli, se snažili útočníka zadržet, ten však s nožem kladl odpor. Protože se nemínil vzdát ani po výstražném výstřelu, byl při dalším použití služební zbraně zraněn. Jak vážné zranění je, mluvčí neupřesnil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy