Praha poráží Berlín. Nový žebříček nejnavštěvovanějších měst

Ekonomika Ekonomika
14. 7. 2014 11:00
Nejvíce zahraničních návštěvníků přijíždí do Londýna, Bangkoku, Paříže, Singapuru a Dubaje, tvrdí studie společnosti MasterCard.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Nejnavštěvovanějším městem světa se letos znovu stane Londýn. Tvrdí to studie společnosti MasterCard nazvaná Global Destinations Cities Index 2014. Britská metropole ovládla i ročníky 2011 a 2012, před rokem ji předběhl thajský Bangkok.

Žebříček vychází z celkového počtu zahraničních návštěvníků a jejich útraty. Studie předpovídá, že Londýn letos navštíví 18,7 milionu zahraničních návštěvníků.

Pětici nejnavštěvovanějších měst doplňují Bangkok (18,37 milionu), Paříž (15,57 milionu), Singapur (12,47 milionu) a Dubaj (11,95 milionu). Tato města těží z nárůstu zahraniční turistiky díky rozmachu střední třídy, z inovací v oblasti pohodlného cestování a z rostoucí potřeby služebních cest.

Dubaj míří vysoko

Jedním z nejrychleji rostoucích měst první světové desítky je Dubaj, která má podle autorů studie nakročeno k tomu, aby do pěti let překonala Paříž i Singapur.

Praze letos patří 22. místo ve světovém a deváté místo v evropském žebříčku. Podle studie letos do metropole České republiky přijede 4,9 milionu zahraničních návštěvníků, což je o 1,1 milionu více než v roce 2009 a o 400 tisíc více než loni. Praha tak v oblíbenosti předčila například Berlín, Madrid či Varšavu.

Nejnavštěvovanější města Evropy:

Metropole Počet turistů (2014)
1. Londýn 18,7 mil.
2. Paříž 15,6 mil.
3. Istanbul 11,6 mil.
4. Barcelona 7,3 mil.
5. Amsterdam 7,2 mil.
6. Milán 6,8 mil.
7. Řím 6,7 mil.
8. Vídeň 6,1 mil.
9. Praha 4,9 mil.
10. Mnichov 4,3 mil.

„Očekáváme, že v Praze turisté celkově utratí během jednodenního pobytu až 3,8 milionu dolarů,“ říká Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard pro Českou republiku a Slovensko.

Polovina na Dálném východě

Polovina z deseti nejnavštěvovanějších destinací světa se nachází na Dálném východě, poprvé se mezi ně dostal jihokorejský Soul.

Studie zdůrazňuje, že zvláštní pozornost věnuje vyloučení vlivu přestupů v městech jako Singapur, Amsterdam či Frankfurt.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Policie vyšetřuje úmrtí čtyř lidí nalezených v rodinném domě u Prahy

V rodinném domě v okrese Praha-východ byli nalezeni čtyři mrtví lidé. Policisté zjišťují, zda zemřeli násilnou smrtí. Na místě jsou vyšetřovatelé a znalci, řekla v pondělí odpoledne policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

"Jde o nález čtyř osob bez známek života, v současné době na místě intenzivně pracují středočeští kriminalisté, výjezdová skupina a znalci. Zjišťujeme, zda osoby nezemřely násilnou smrtí," uvedla mluvčí. Více informací zatím neměla k dispozici.

Podle serveru tn.cz se událost stala v obci Měšice, policie to ale nepotvrdila. Schneeweissová pouze uvedla, že jde o obec v Praze-východ. "Zjišťujeme, jak k úmrtí došlo," dodala mluvčí. Více informací zatím neměla k dispozici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena plynu pro evropský trh sestoupila na nejnižší úroveň od července

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes klesla na nejnižší úroveň od července, přispěly k tomu vysoké námořní dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) a růst dodávek prostřednictvím potrubí z Norska. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku kolem 16:00 SELČ vykazovala pokles o téměř sedm procent na 173 eur (zhruba 4.300 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Během dne cena sestoupila až pod 170 eur za MWh. Stále však zůstává několikanásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za MWh.

Analytici ze společnosti Refinitiv podle agentury Reuters uvedli, že předpokládaná vlna chladného počasí v severozápadní Evropě příští týden zvýší spotřebu energie na vytápění. Dodali však, že tlaky na růst cen zmírňují rostoucí produkce plynu v Norsku a vysoké tempo dodávek LNG.

Agentura DPA poukázala rovněž na příznivý vývoj zásob plynu v evropských zemích. Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) byly zásobníky plynu v Evropské unii o víkendu plné z více než 87 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, činila naplněnost zásobníků přes 91 procent a v České republice přes 85 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy