Povolení k práci v Česku získají cizinci snadněji než dosud

ČTK ČTK
24. 6. 2014 6:55
Místo dvou dokumentů bude stačit jedna kartička, celý proces zajistí jediný úřad.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Postup získání povolení k práci v Česku pro cizince z mimoevropských zemí se od úterý zjednoduší. Místo dvou dokumentů bude stačit jedna kartička.

Doposud museli cizinci, kromě občanů Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska, v případě zájmu o práci v Česku nejdříve získat povolení k zaměstnání od příslušného krajského úřadu práce.

Až poté mohli dostat vízum k pobytu nad 90 dnů, které vydává ministerstvo vnitra. Od úterý už bude stačit jen zaměstnanecká karta, kterou cizincům vydá přímo vnitro.

Jeden úřad místo dvou

"Nová právní úprava zjednoduší celý proces. Řízení o vydání bude v gesci pouze jednoho správního orgánu. Cizinci tak už nebudou muset zdlouhavě čekat na potřebné dokumenty. Bude jim stačit jedna plastová kartička," uvedl ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva Tomáš Haišman.

"Změna zjednoduší život i zaměstnavatelům, kteří už nebudou muset předem oznamovat Úřadu práce ČR záměr zaměstnávat cizince," doplnila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová.

Ovšem nadále budou zaměstnavatelé přednostně nabízet volná místa Čechům nebo občanům EU, EHP a Švýcarska. "Tedy nahlásit ho do evidence příslušné krajské pobočky úřadu práce. Teprve po uplynutí třicetidenní lhůty na něj bude moci přijmout občana třetí země," oznámila generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková.

Třicet tisíc karet

Letos stát očekává 30 000 žádostí o kartu, z toho dvě třetiny tvoří žádosti o prodloužení současných povolení. Zahraniční zájemci o práci v Česku budou muset stejně jako dosud požádat o vydání povolení, tedy nově zaměstnanecké karty, na zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí. Výjimkou jsou jen cizinci, kteří už v Česku jsou na základě víza na 90 dnů nebo povolení k dlouhodobému pobytu.

Aby cizinec kartu získal, bude muset mimo jiné prokázat odbornou způsobilost k výkonu dané profese. Karta bude mít platnost nejvýše dva roky. Podrobnější informace najdou zájemci na webu ministerstva vnitra a portálu ministerstva práce a sociálních věcí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy