Příplatek pro cizince i stopka asistenčnímu psovi. Inspekce trestala diskriminaci

ČTK ČTK
14. 6. 2019 12:18
Česká obchodní inspekce (ČOI) za první čtvrtletí letošního roku provedla víc než stovku kontrol zaměřených na diskriminaci spotřebitelů. Diskriminační jednání zjistila v pěti případech. Týkalo se případů, kdy byli znevýhodněni cizinci nebo žena na vozíku v doprovodu asistenčního psa. V pátek o tom informoval mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Česká obchodní inspekce zaznamenala v pěti případech podezření na některou z forem diskriminace, což z celkového počtu provedených kontrol představuje 4,9 procenta. Porušení právních předpisů bylo zjištěno v 41 případech, tj. 40,2 procenta z celkového počtu 102 kontrol," uvedl Fröhlich.

Provozovatelé porušili ustanovení, které zakazuje diskriminovat spotřebitele při prodeji výrobků nebo poskytování služeb. Konkrétně šlo o tři případy, kdy anglicky hovořícím spotřebitelům byl připočítán takzvaný servis, zatímco česky hovořícím spotřebitelům nikoliv.

V dalším případě realitní makléřka odmítla pronájem bytu cizinci. ČOI také vyhodnotila jako diskriminaci spotřebitele situaci, kdy hendikepované ženě na invalidním vozíku organizátoři neumožnili vstup na výstavu Titanic kvůli přítomnosti asistenčního psa, který byl ženě přidělen jako kompenzační pomůcka.

Za diskriminační chování inspektoři pravomocně uložili pokuty za 125 tisíc korun, za další porušení právních předpisů peněžité sankce 246 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy