Polsko chce konkurenta ČEZu. Uvažuje o fúzích výrobců

ČTK ČTK
14. 1. 2015 16:05
Čtyři hlavní výrobci elektrické energie by se v Polsku mohli sloučit do dvou skupin, aby tak konkurovali zahraničním gigantům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Varšava - Polsko uvažuje o tom, že své čtyři hlavní výrobce elektrické energie spojí do dvou skupin, které by byly schopné konkurovat velkým evropským firmám, jako je český ČEZ.

Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje obeznámené s touto záležitostí.

Vláda ve Varšavě sestavuje plán, podle kterého by se největší výrobce elektrické energie v Polsku, společnost PGE, měla spojit se svým menším konkurentem, firmou Energa. Druhá největší elektrárenská společnost Tauron by se pak sloučila s menší Eneou.

Polsko chce mít dvě skupiny, které by byly natolik silné, aby mohly investovat a aby mohly konkurovat společnostem, jako je ČEZ, největší středoevropská elektrárenská společnost, napsal Reuters.

Nikdo ze zmíněných společností ani z polské vlády se k této záležitosti nevyjádřil.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Šestnáct lidí a dvě firmy čelí obžalobě kvůli daňovým únikům za čtvrt miliardy

Obžalobu na 16 lidí a dvě firmy podal v pátek olomoucký krajský státní zástupce kvůli daňovým únikům za 250 milionů korun. Uvedla to na svém webu Česká televize. V kauze figuruje opavská společnost FAU, která obchodovala s minerálními oleji a jako důsledek činnosti státních úřadů skončila v konkurzu. Případem se bude zabývat olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě.

"Dnešního dne byla podána obžaloba pro daňové úniky ve výši čtvrt miliardy korun. Obžalováno bylo 16 fyzických a dvě právnické osoby," uvedl Studený. Obžalovaní jsou jako organizovaná skupina. Upřesnil, že se obžaloba týká obchodů FAU s.r.o.

Trestní stíhání policie zahájila v roce 2018. Nynější obžalované tehdy obvinila z toho, že v roce 2013 uměle vytvořili řetězec firem, aby se vyhnuli zaplacení DPH z obchodu s pohonnými hmotami.

FAU je v konkurzu. Státní úřady na ni v roce 2016 vydaly zajišťovací příkazy za stovky milionů korun s odůvodněním, že se zapojila do karuselového podvodu. NSS ale v roce 2019 dospěl k závěru, že celníci neměli pro tak velký zákrok dost silný důvod. Společnost následně uspěla s několika žalobami proti rozhodnutí a postupům finanční správy a celníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy