Odměna za těžkou práci. Další horníci půjdou dřív do důchodu

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
25. 3. 2015 16:33
Vláda zmírnila své dřívější nařízení, dříve do důchodu pustí nově několik desítek horníků.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha – Zhruba osm desítek horníků se může těšit na možnost odejít do důchodu o pět let dříve. Vláda dnes zmírnila své nařízení, podle kterého mohou jít dříve do důchodu jen ti horníci, kteří začali pracovat před rokem 1993 a zároveň odpracovali alespoň 3300 směn do konce roku 2008. Vláda svým dnes schváleným nařízením vypouští podmínku, že stanovený počet směn musí být odpracovaný do konce roku 2008.

"Naším cílem je vytvořit spravedlivý systém důchodů. Postupně proto přicházíme s návrhy změn, které by měly lépe a individuálně zohledňovat reálné pracovní podmínky a zásluhy obyvatel. Odstranění zbytečných omezení u hornických důchodů je jedním z prvních kroků ke spravedlivému důchodovému systému," řekla k prosazené změně ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Rozšíření počtu horníků, kteří by mohli jít dříve do důchodu, původně odmítalo ministerstvo financí. Jeho šéf Andrej Babiš ale na nedávné návštěvě Ostravska po jednání s odboráři v OKD řekl, že šlo o nedorozumění a změnu podpořil. Babiš k tomu dále řekl, že změna se dotkne asi 80 lidí a stát by to mělo zhruba 100 milionů korun.

Horničtí odboráři požadují možnost dřívějších odchodů do důchodu pro všechny horníky. Proti tomu už se Babiš postavil. "To by se dotklo asi 3300 horníků. A tam ty naše propočty dopadu na rozpočet jsou dramatické, takže v tom se míjíme," reagoval ministr financí. S odboráři se ale dohodl, že se nejpozději do konce března potkají ekonomové obou stran a budou hledat řešení.

Odbory usilují o předčasné odchody havířů do důchodu hlavně kvůli náročnosti povolání, kvůli níž mají horníci často velmi podlomené zdraví. Dřívější odchod do penze žádají odboráři ale také kvůli uzavírání dolů a propouštění.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy