Kellnerova PPF kupuje plzeňskou Škodu Transportation, cena může překročit deset miliard

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 11. 2017 14:54
Skupina PPF miliardáře Petra Kellnera a společnost Škoda Transportation potvrdily obří obchod. O tom, že Kellner kupuje plzeňskou skupinu dopravního strojírenství, napsal už v pátek server iHNED.cz a v sobotu to oznámily mluvčí obou společností. Jde o jeden z největších obchodů roku.
Petr Kellner.
Petr Kellner. | Foto: ČTK

Plzeň - Investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera podepsala smlouvu o koupi 100 procent akcií plzeňské strojírenské společnosti Škoda Transportation. Oznámily to v sobotu mluvčí skupiny PPF Zuzana Migdalová a mluvčí Škody Transportation Lubomíra Černá.

Cenu transakce, kterou ještě musí schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ani jedna strana neuvedla. Média považují koupi odhadovanou na deset miliard korun za jeden z největších obchodů roku.

"Skupina PPF oznamuje, že podepsala smlouvu o koupi 100 procent akcií společnosti Škoda Transportation včetně dalších aktiv souvisejících s činností Škoda Transportation; zejména ochranných známek Škoda a nemovitostí využívaných pro provoz společnosti. Součástí transakce je i závazek skupiny PPF poskytnout společnosti Škoda Transportation provozní úvěr za účelem financování nezbytných potřeb společnosti," uvedla Migdalová.

"Vstup silného finančního partnera v podobě skupiny PPF do společnosti Škoda Transportation přispěje k jejímu dalšímu rozvoji," dodala Černá.

O tom, že Kellner kupuje plzeňskou skupinu dopravního strojírenství, napsal už v pátek server iHNED.cz, ten bez zdrojů napsal, že podle odhadů zaplatí PPF přes deset miliard korun.

Škoda Transportation s více než 5300 zaměstnanci je největší firmou zabývající se dopravním strojírenstvím ve střední a východní Evropě. Vyrábí tramvaje, příměstské elektrické vlaky, lokomotivy, soupravy metra, trolejbusy nebo elektrobusy.

Patří do ní plzeňské firmy Škoda Transportation, Škoda Electric a Movo, ostravská Škoda Vagonka, Pars Nova Šumperk a pražský výrobce výkonové elektroniky Poll. V Maďarsku je to podnik Ganz-Škoda, v Novosibirsku výrobce motorů Sibelektroprivod, v Německu Škoda Transportation Deutschland a předloni ovládla také finského výrobce kolejových vozidel TransTech.

Skupina PPF působí v bankovnictví a finančních službách, v oblasti telekomunikace, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti i zemědělství. PPF je aktivní v Evropě, Rusku, Asii i Severní Americe.

Skupina podle Migdalové vlastnila k polovině letošního roku aktiva dosahující téměř 35 miliard eur a celosvětově zaměstnávala 155 000 lidí, z toho v Česku téměř 9000 zaměstnanců. Do jejího portfolia patří mimo jiné Home Credit, Air Bank Cetin nebo O2.

Mezi zájemci o převzetí Škody Transportation byl skoro rok za favorita považován největší výrobce kolejových vozidel na světě, Railway Rolling Stock Corporation (CRRC) z Číny. Poté do hry vstoupil konkurenční německý Siemens. Na začátku listopadu pak česká média také s odvoláním na nejmenované zdroje přišla s informací, že Škodu Transportation koupí Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardáře Daniela Křetínského.

 

Právě se děje

Další zprávy