O2 se rozdělí na dvě firmy. Reaguje tak na Google i Facebook

ČTK ČTK, Michal Kopřiva
28. 4. 2015 20:40
Akcionáři schválili rozdělení O2 na operátora a správce sítí.
Foto: Archiv HN/ STUDIO100

Praha - Akcionáři největší tuzemské telekomunikační firmy O2 dnes rozhodli o rozdělení společnosti na operátora poskytujícího služby a novou firmu Cetin, která bude vlastnit a spravovat pevné a mobilní sítě a datová centra.

Rozdělení prosadila finanční skupina PPF Petra Kellnera, která v O2 vlastní téměř 85 procent akcií, naopak minoritní akcionáři byli z velké části proti.

Valné hromady se zúčastnil nezvyklý počet akcionářů. Odhadem přišlo 700 lidí. Hlasovat bylo navíc možné poprvé i korespondenčně. K většině bodů na programu se tak vyjadřovali majitelé drtivé většiny akcií O2.

I přes nebývale velký zájem akcionářů byl ale výsledek klíčového hlasování předem jasný. Většinový vlastník firmy skupina PPF Petra Kellnera drží přes 83 procent akcií operátora.

Valnou většinu minoritních akcionářů nebo jejich zástupců na zasedání přitáhla možnost hlasovat proti rozdělení. Pouze ti, kteří na valné hromadě vyjádřili svůj nesouhlas s rozdělením, totiž dostanou nabídku na odkup akcií nové firmy Cetin, které se nebudou obchodovat na burze. To potvrdil fakt, že velká část akcionářů okamžitě po odevzdání svého hlasu k otázce rozdělení odešla ze sálu.

Do nové firmy O2 odštěpí zejména infrastrukturu, tedy kabely, mobilní vysílače či datová centra. "Obě složky se navzájem brzdí a stále se hledají kompromisy," řekl akcionářům šéf O2 Tomáš Budník.

Rozdělení by firmám mělo pomoci rychleji reagovat na měnící se situaci v telekomunikacích.

"Na trhu se objevují noví hráči jako Google, Facebook či Netflix. Lidé chtějí nejen volat, ale chtějí i obsah. Musíme se tak změnit, pokud nechceme skončit jako třeba potrubní pošta," popsal Budník. Znovu také zopakoval, že rozdělení firem by mělo zmírnit dopad regulace na operátora O2, který má dominantní postavení na trhu pevných linek.

Akcionáři O2 schválili dividendu 13 korun na akcii

Valná hromada schválila také výplatu dividendy z nerozděleného zisku z minulých let ve výši 13 korun na akcii před zdaněním.

Celkově firma na dividendách vyplatí 4,1 miliardy korun. Loni firma vyplácela 18 korun na akcii.

O2 na výplatu použije 3,951 miliardy Kč z loňského zisku a 152 milionů z nerozděleného zisku z minulých let. Rozhodným dnem pro nárok na dividendu je 28. duben, dividenda bude splatná 28. května.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy