O Prazdroj se utká Kellner i s bývalým majitelem České gumárenské Šlemrem, favorité jsou Japonci

Petr Lukáč Michal Šenk Petr Lukáč, Michal Šenk
Aktualizováno 14. 11. 2016 18:35
O koupi Plzeňského prazdroje se podle zdrojů HN a agentury Reuters uchází pět zájemců - japonský pivovar Asahi, čínská pivovarnická skupina China Resources, konsorcium fondů Bain Capital a Advent International, konsorcium Jacobs Holding, PSP Investments a R2G nebo PPF Petra Kellnera. Podle zdrojů blízkých výběrovému řízení je horkým kandidátem japonský zájemce. Cena za balík pivovarů, kam náleží také čtyři pivovary v Maďarsku, Rumunsku, Polsku a na Slovensku, by mohla dosáhnout až sedmi miliard dolarů (175 miliard korun).
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: prazdroj.cz

Praha - Budoucím majitelem největšího českého pivovaru a dalších čtyř pivovarů v Maďarsku, Rumunsku, Polsku a na Slovensku bude s největší pravděpodobností někdo z následující pětice zájemců: japonský pivovar Asahi, čínská pivovarnická skupina China Resources, konsorcium fondů Bain Capital a Advent International, konsorcium Jacobs Holding, PSP Investments a R2G nebo PPF Petra Kellnera. Vyplývá to ze zdrojů HN a agentury Reuters.

Jmenované firmy by měly být na finálním seznamu, z něhož bude vybírat AB InBev, který po fúzi se SABMiller středoevropské pivovary získal, ale na příkaz Evropské komise se jich musí zbavit.

Cena za balík pivovarů by mohla dosáhnout až sedmi miliard dolarů (175 miliard korun).

Podle zdrojů blízkých výběrovému řízení, které nyní přechází do druhé fáze a pětice subjektů v něm bude vyzvána k podání závazných nabídek, je největším favoritem japonský pivovar Asahi.

Ten už dříve ovládl pivovary SABMiller ve Velké Británii, v Nizozemsku a v Itálii, kterých se nově vzniklý společný podnik dvou největších hráčů na světovém pivním trhu musel zbavit také proto, aby nenarušoval hospodářskou soutěž kvůli dominantnímu postavení na jednotlivých trzích.

AB InBev měl původně obdržet předběžnou nabídku ještě od konsorcia fondů KKR a Mid Europa Partners. S nimi už se ovšem zřejmě dál nepočítá.

Podle informací HN je pak vážným kandidátem na zisk Prazdroje a spol. i PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Ta se pro financování případné akvizice spojila s pátým mužem žebříčku tuzemských boháčů, uhlobaronem Pavlem Tykačem.

Další česká stopa je pak společnost R2G někdejšího spolumajitele České gumárenské společnosti Oldřicha Šlemra a dalších tuzemských investorů. Ta je v tendru ve společné nabídce švýcarského fondu Jacobs Holding a kanadského penzijního fondu PSP.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy