Velké srovnání života v ČR před 100 lety a nyní: Ztratili jsme, ale žije se tu dobře

Iva Špačková Iva Špačková
26. 10. 2018 6:44
Češi rádi vzpomínají na to, jak se za "tatíčka Masaryka" žilo hezky, a rádi by tyto "ideální" časy vrátili. Návrat do minulosti by však byl krušný. Češi jsou na tom dnes mnohem lépe, jsou zdravější a celková kvalita jejich života se zvedla. V porovnání s dalšími evropskými státy však ztratili. Ukazuje to studie Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) a společnosti TopForex.
Foto: Národní muzeum

Československo versus Evropa

Československo si v roce 1920, tedy dva roky po svém vzniku, vedlo v porovnání s evropskými zeměmi, jako je Maďarsko, Jugoslávie (tehdy pod názvem Království Srbů, Chorvatů a Slovinců), Rakousko, Belgie, Dánsko, Finsko, Francie a Německo, dobře.

"O třídu převyšovalo země Jugoslávie a bylo na tom lépe než Maďarsko. Dále poráželo například dnes velice vyzdvihované Finsko, které patří mezi bohaté země Skandinávie," říká Pavel Peterka, analytik Centra ekonomických a tržních analýz. Dokládají to čísla o hrubém národním produktu (HDP) jednotlivých států přepočítaná na jednoho obyvatele (graf najdete na další stránce).

Ačkoliv HDP nezahrnuje všechny aspekty života, zatím nejlépe dokáže do jednoho čísla koncentrovat hospodářskou vyspělost země, a právě proto se ve světě používá pro srovnání jednotlivých ekonomik.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Anthony při debutu za Portland k výhře nepomohl

S novou posilou Carmelem Anthonym nastoupili basketbalisté Portlandu v úterním programu NBA v New Orleansu, pětatřicetiletá hvězda je však k vítězství nedovedla. Blazers podlehli 104:115 a zaznamenali už desátou porážku v sezoně. LeBron James se stal prvním hráčem v historii, který proti všem 30 ligovým klubům zaznamenal triple double, a Lakers se po výhře 112:107 nad Oklahomou znovu osamostatnili v čele tabulky.

Výsledky NBA:

LA Lakers - Oklahoma City 112:107, Memphis - Golden State 95:114, New Orleans - Portland 115:104, Sacramento - Phoenix 120:116.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 je kvůli nehodě uzavřena u Brna směrem na Vyškov

Kvůli nehodě osobního a nákladního auta u Rohlenky na Brněnsku byla ve středu ráno téměř na čtyři hodiny uzavřena dálnice D1 mezi kilometry 203 a 210 ve směru z Brna na Vyškov. Řidič osobního vozu utrpěl zranění a jeho spolujezdec zemřel. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a mluvčího jihomoravské policie.

Kvůli nehodě byla dálnice D1 východně od Brna uzavřena zhruba od 3:00. Dálnice byla opět zprůjezdněna kolem 6:45. Policie předpokládá, že doprava v místě nehody se postupně stabilizuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy