Mikina pro malé pravičáky? Řetězec C&A žehlí přešlap s nacistickou symbolikou

Michaela Váňová
26. 10. 2018 14:24
Mikina se symboly obvyklými na neonacistických akcích byla k dostání i v Česku. Hned po smršti rozzlobených reakcí byla stažena z prodejen i z e-shopu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Na netypické zákazníky nejspíše omylem zacílil módní řetězec C&A. V dětské sekci byla k dostání mikina s podobnými nápisy a symboly, které nosí pravicoví extremisté, mimo jiné na demonstrace či koncerty. Následné reakce na sociálních sítích donutily firmu rychle jednat.

Černá mikina s kapucí v ceně 15 eur (v přepočtu necelých 390 korun) měla na hrudi bílý nápis "Division", napsaný typickým, pro tuto skupinu stylizovaným švabachem. Nápis navíc doplňovaly další prvky a loga v barvách, které mohly mnohým připomínat symboliku německého nacismu - právě takovou, jaká se často objevuje na akcích pravicově extremistických skupin.

Mikina byla k dostání i v Česku a hned po smršti rozzlobených komentářů na Twitteru byla stažena z prodejen i z e-shopu. "C&A v žádném případě nemá k této skupině žádný vztah. Bohužel jsme nevěděli, že písmo připomíná motivy, které používají také extremistické skupiny," omluvil se v reakci pro Aktuálně.cz oblastní ředitel řetězce Norbert W. Scheele. Kauzu podle něj firma využila k přehodnocení vnitřních procesů tvorby designu a jeho schvalování.

Podle experta na extremismus Miroslava Mareše však jde kolem tohoto modelu mikiny o zbytečnou morální paniku. "Motiv celkově obsahuje i zcela jiné věci než to, co by mohlo být blízké neonacistické symbolice. Podobné kampaně slouží k profilaci různých fanatiků a vedou k zamlžování skutečných společenských problémů, komentuje situaci s tím, že pak některé děti mohou vnímat nošení takových motivů jako generační vzpouru, aniž by znaly podstatu nacismu."

Není to přitom poprvé, co musel nějaký oděvní řetězec řešit podobný problém. I španělská Zara čelila opakovaně kritice kvůli údajnému použití nacistické symboliky. V roce 2014 německý deník Spiegel upozornil na proužkované dětské tričko s šesticípou žlutou hvězdou na hrudi, které připomínalo oděvy vězňů z koncentračního tábora. Společnost později uvedla, že design byl inspirován výhradně šerifskou hvězdou známou z klasických westernových filmů.

Další nadnárodní řetězec Mango prodával před čtyřmi lety dámskou blůzu se symbolem, který některým připomínal jizvu slavného kouzelníka Harryho, jiní v něm však viděli symbol SS, tedy zkratku pro "Schutzstaffel" - ozbrojenou organizaci hitlerovské NSDAP.

V roce 2007 zase musela značka Zara stáhnout barevnou kabelku se symboly hákového kříže. Veřejné nošení podobných symbolů je totiž v řadě zemí zakázané a někteří kvůli tomu byli v minulosti i stíháni. "Každý čin se ovšem posuzuje individuálně a záleží na celkovém kontextu použití symboliky. České právo nemá nějaký seznam zakázaných symbolů," upozornil již dříve Mareš.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy