Zdražování v Česku mírně zpomalilo. Za vejce zaplatíme o třetinu víc než před rokem

pk pk
14. 2. 2018 9:35
Růst spotřebitelských cen v lednu zpomalil na 2,2 procenta v porovnání se stejným měsícem předchozího roku. Lednová inflace je tak nejnižší od loňského dubna. Oproti prosinci stouply ceny o 0,6 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. Na meziroční inflaci měly v lednu opět největší vliv ceny potravin (růst o 4,9 procenta) a nealkoholických nápojů, následují ceny bydlení a dále alkoholických nápojů a tabáku. Důvodem zpomalení celkové inflace je zejména menší zdražování potravin a nealkoholických nápojů, méně zdražovala i doprava. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v lednu 2,4 %.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Meziroční změny cen vybraných položek

vejce +36 %
máslo +19 %
jogurty +16,9 %
mouka a jiné obiloviny +5,7 %
alkoholické nápoje +4,2 %
stravovací služby +4,1 %
elektřina +2,8 %
tabák +2,3 %
vodné +1,9 %
ubytovací služby +1,6 %
drůbeží maso +1,2 %
stočné +1,2 %
pohonné hmoty -1,1 %
teplo a teplá voda -1,4 %
oděvy -1,7 %
zemní plyn -1,8 %
brambory -7,6 %
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy