McDonald’s dostává novou konkurenci: Nejoblíbenější hamburgerová síť z USA míří do Německa

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
11. 12. 2017 16:15
Five Guys je podle ankety firmy The Harris Poll nejoblíbenější restaurací zaměřenou na hamburgery v USA za rok 2017.
Five Guys menu
Five Guys menu | Foto: Five Guys

Praha - Americký řetězec Five Guys, konkurent mnohem známější sítě McDonald’s, otevřel svou první německou pobočku. Od začátku prosince funguje ve Frankfurtu nad Mohanem, ještě do Vánoc má přibýt druhá v Essenu.

Značka založená v roce 1986 ve Virginii má v současnosti přes 1500 poboček, v Evropě je nejsilněji zastoupená ve Velké Británii s desítkami fastfoodů. Vedle klasických hamburgerů a párků v rohlíku nabízí ve svém menu i mléčný koktejl se slaninou. 

Výkonný ředitel Five Guys pro Velkou Británii John Eckbert chce, aby se evropská síť dále rozšiřovala ve městech, kde již působí - jsou to hlavně metropole jako Dublin, Madrid a Paříž. Zároveň chce expandovat i na nové trhy. "Jako logická místa k dalšímu rozvoji nám v současnosti připadají Skandinávie, Rakousko, Švýcarsko a Itálie," uvedl Eckbert letos na jaře.

Five Guys je podle ankety firmy The Harris Poll nejoblíbenější restaurací zaměřenou na hamburgery v USA za rok 2017. Původně rodinný podnik se vyznačuje přípravou pokrmů na arašídovém oleji. Mezi jeho fanoušky patří i bývalý prezident USA Barack Obama.

Kritici ovšem poukazují na vysoký počet kalorií v nabízeném občerstvení. Časopis Time zařadil hranolky od Five Guys na seznam deseti nejhorších pokrmů z fastfoodu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy