Marže obchodníků přesahuje 23 procent, zjistili statistici. Nejziskovější je Lidl

ČTK ČTK
11. 4. 2016 15:06
Rozdíl mezi tržbami za zboží a náklady na prodané zboží dosahuje 23,4 procenta, z toho ale obchodník musí zaplatit náklady spojené s prodejem. Desítka největších obchodníků v ČR vykazuje obrat přes 330 miliard korun, což je zhruba třetina maloobchodních tržeb bez prodejů aut. Nejvyšší mají Kaufland, Albert a Tesco, nejziskovější je ale Lidl.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Obchodní marže v tuzemském maloobchodu se za posledních deset let zvýšila o 3,4 procentního bodu. Podle údajů Českého statistického úřadu stoupl podíl obchodní marže na tržbách za zboží mezi roky 2005 a 2015 z dvaceti na 23,4 procenta.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Obchodní marže je rozdíl mezi tržbami za zboží a náklady na prodané zboží. Ekonomicky je pak marže de facto výkonem obchodníka, nikoliv jeho ziskem. Obchodník z této částky musí zaplatit veškeré další náklady spojené s prodejem svého zboží - dopravu, skladování a podobně.

Desítka největších obchodníků v ČR vykazuje obrat přes 330 miliard korun, což je zhruba třetina maloobchodních tržeb bez prodejů aut. Pozici jedničky na trhu podle obratu si loni v Česku udržel obchodní řetězec Kaufland. Na druhé místo se po převzetí prodejen Interspar posunul Albert. Třetí zůstává britský řetězec Tesco.

Nejvyššího zisku ve finančním roce 2014/2015 dosáhly diskonty Lidl - 2,6 miliardy korun.

Obchod Tržby Zisk / ztráta Účetní období
Kaufland 55,2 mld. Kč 2,13 mld. Kč 3/2014-2/2015
Ahold 48,3 mld. Kč -- 2015
Tesco 41,7 mld. Kč -3,9 mld. Kč 3/2014-2/2015
Lidl 33,6 mld. kč 2,6 mld. Kč 3/2014-2/2015
Penny Market 31,3 mld. Kč 523 mil. Kč 2014
Makro 27,6 mld. Kč -- 10/2014-9/2015
COOP 27,3 mld. Kč -- 2015
Geco 25,6 mld. Kč 247 mil. Kč 2014
Globus 22,9 mld. Kč 349 mil. Kč 7/2014-6/2015
Billa 21,4 mld. Kč 339 mil. Kč 2014

Zdroj: účetní závěrky a tiskové zprávy

"Podíl desítky největších řetězců v ČR je již relativně vysoký. Tradičním velkým řetězcům stále přibývá konkurence z řad internetových obchodů, na druhou stranu ale i tradiční řetězce začínají pronikat do online světa," uvedl odborník na maloobchod ze společnosti PwC Audit Pavel Kulhavý.

Celkem loni tržby obchodníků vzrostly meziročně o 5,9 procenta, což bylo nejrychlejší tempo od roku 2008. Podle ekonomů by tento trend měl dál pokračovat. Domácnostem rostou příjmy díky zvyšujícím se mzdám, šetří také díky nízkým cenám pohonných hmot. Rostoucí ekonomika a klesající nezaměstnanost motivují české spotřebitele i k nákupům zboží dlouhodobé spotřeby.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy