"Jiné firmy pomoc potřebují víc." IKEA v Česku i dalších státech vrací státní pomoc

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
16. 6. 2020 17:23
Skupina Ingka Group, která vlastní většinu obchodních domů IKEA, dnes oznámila, že vrátila Srbsku finanční státní pomoc určenou na náhrady mezd zaměstnanců, kteří kvůli pandemii dočasně nemohli pracovat. Stejně chce největší maloobchodní prodejce nábytku na světě postupovat i v České republice a také v Rumunsku, Belgii, Chorvatsku, Irsku, Portugalsku, Španělsku a ve Spojených státech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Naším hlavním cílem je jednoduše vrátit velkorysou podporu, kterou vlády poskytly podnikům v této obtížné době," napsal v e-mailu agentuře Reuters za skupinu Ingka Group Tolga Öncü, který zodpovídá za maloobchodní provoz holdingu.

"Nikdo sice neví, jak se věci dále vyvinou, ale nyní máme lepší představu o tom, jak krize dopadne na naše podnikání. Rozhodli jsme se proto (státní podpory) splatit, protože je to tak správné," dodal.

Rumunský ministr financí Florin Citu společnosti na facebooku poděkoval za to, že nevyužila 858 504 lei (přes 4,7 milionu Kč), jichž bylo třeba k pokrytí mezd tamních zaměstnanců Ingka Group mezi 17. březnem a 12. červnem.

"Zástupci společnosti IKEA uvedli, že sice mají před sebou mnoho výzev, ale jsou toho názoru, že výsledky podniku budou lepší, než čekali před několika měsíci," uvedl Citu. "A tak se IKEA rozhodla peněz ze státního rozpočtu nevyužít," dodal.

Také vedení české pobočky finanční pomoc od státu vrátí. Nařízení přišlo z centrály švédské společnosti. "Zjistili jsme, že se o naše lidi postaráme vlastními silami. Jsou firmy, které pomoc potřebují víc než my," uvedl pro Hospodářské noviny finanční ředitel podniku Jan Váchal. 

Většina obchodů IKEA byla po celém světě dočasně kvůli pandemii způsobené koronavirem zavřená a nyní se postupně otevírají.

Video: Fronty před IKEA? Lidé si myslí, že jim nic nehrozí, podceňují situaci, říká hygienik

Uvolňování opatření může být riskantní, největší riziko je ale v chování lidí, fronty před IKEA se daly čekat, mnozí si myslí, že nic nehrozí. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 42 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy