Lego nechce sloužit politice. Aj Wej-wejovi ale ustoupilo, už se nebude ptát na využití stavebnice

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 13. 1. 2016 14:58
Rozhodnutí společnosti přišlo po kritice veřejnosti a čínského umělce Aj Wej-weje, který v říjnu loňského roku Lego obvinil z cenzury, protože mu odmítlo prodat kostky k tvorbě politicky motivovaného díla. Umělec Lego obvinil, že pouze chrání své obchodní vztahy s Čínou. Od 1. ledna se nicméně společnost svých zákazníků na účel využití stavebnice již neptá. Bude-li ovšem zákazníky využita k veřejné výstavě, od jejich projektů se distancuje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Alan Chia / Foter / CC BY-SA

Kodaň - Dánská společnost Lego mění svou politiku - už se dále nebude svých zákazníků vyptávat, k čemu stavebnici při velkých objednávkách použijí. Informoval o tom server BBC. Rozhodnutí společnosti přišlo po kritice veřejnosti a čínského umělce Aj Wej-weje, který v říjnu loňského roku Lego obvinil z cenzury, protože mu odmítlo prodat kostky k tvorbě politicky motivovaného díla.

Aj Wej-wej je přitom známý svou kritikou čínského režimu a zároveň patří mezi nejváženější umělce současnosti. Kostky chtěl využít k uměleckému projektu, který souvisí s politickými disidenty.

Úterní rozhodnutí Lega Aj Wej-wej ocenil jako vítězství svobody slova. "Lego je výrazový prostředek, který každý dokáže ocenit, a každý člověk by měl mít možnost používat ho podle své vůle. To je také podstata svobody projevu," řekl umělec.

Svým postojem si firma vysloužila kritiku nejenom ze strany čínského umělce. Po té, co e-mailovou konverzaci se zástupcem Lega zveřejnil na Twitteru a Instagramu, se na jeho stranu přidaly i tisíce jeho fanoušků. Vznikla tak dobrovolná sbírka Lega, díky které byla výstava v australském Melbourne nakonec dokončena.

Aj dnes ale prohlásil, že na australský projekt nakonec použil podobné kostky čínského výrobce. "Nebyl v nich moc velký rozdíl, ale cena byla mnohem nižší," podotkl.

V prohlášení, které Lego zveřejnilo na svých internetových stránkách, je uvedeno, že společnost se svých zákazníků ptala na účel využití stavebnice ve větším množství, jelikož nechtěla "aktivně podporovat či schvalovat politickou agendu".

Umělec a aktivista ovšem postup společnosti zhodnotil spíše jako snahu Lega chránit dobré obchodní vztahy s Čínou. Postoj firmy spojil s jejími plány na nový zábavní park Legoland v Šanghaji.

"Nicméně tyto pokyny mohly vést k nepochopení či mohly být vnímány rozporuplně, a Lego Group proto upravila pravidla pro prodej Lego kostek ve velkém množství," uvedla firma v novém prohlášení. Od 1. ledna letošního roku se tak svých zákazníků na účel využití své stavebnice již neptá. Bude-li ovšem zákazníky využita k veřejné výstavě, od jejich projektů se distancuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy