reklama
 
 

První týden s EET: 706 udání a přes 18 milionů vydaných účtenek

7. 12. 2016
Za téměř týden fungování elektronické evidence tržeb odeslali restauratéři a hoteliéři do systému zhruba 18,1 milionu účtenek. Finanční správa zároveň eviduje už 706 udání kvůli nevydání účtenky. Podle DIČ je do EET zatím zapojeno téměř 39 400 podnikatelů. Systém běží podle mluvčí finanční správy Petry Petlachové plynule a bez problémů. Doba odezvy centrálního systému je v průměru pod jednou sekundou.

Praha – Restauratéři a hoteliéři odeslali do systému EET do středečních 19:00, tedy za skoro týden fungování evidence tržeb, zhruba 18,1 milionu účtenek. Zároveň finanční správa už eviduje 706 oznámení o nevydání účtenky. Informovala o tom mluvčí finanční správy Petra Petlachová. Systém podle ní běží plynule a bez problémů.

Do EET je zatím zapojeno podle DIČ téměř 39 400 podnikatelů. Podle dřívějších odhadů správy se týká první vlna EET zhruba 40 000 podnikatelů. Finanční správa registruje 52 248 vydaných žádostí o autentizační údaje.

Doba odezvy centrálního systému je v průměru pod jednou sekundou, přesně 79 milisekund. I podle serveru HlídačEET.cz, který monitoruje měření dostupnosti a rychlosti komunikace pokladen obchodníků se servery EET, je odezva systémů dobrá a systém pracuje bez problémů. Pouze v noci na dnešek před druhou hodinou krátkodobě doba odezvy stoupla na zhruba 3,5 sekundy. Zákon stanovuje jako hraniční dobu dvě vteřiny, při delší může obchodník vystavit účtenku bez identifikačního kódu EET.

Podle provozního ředitele dodavatele pokladních systémů Storyous Petra Filipce především víkendový provoz restaurací ukázal, že největším problémem EET budou nevhodně zvolené systémy pro evidenci. Filipec se tak domnívá, že současný stav povede k obměně většiny pokladních systémů v gastronomii. "Pokud se bude opakovat model ze zahraničí, tak až dvě třetiny účelových dodavatelů své EET systémy přestane rozvíjet, případně zkrachují. Část lidí EET pokladny možná zcela opustí díky novým výjimkám v zákonu, zbytek pak přesedlá na stabilní a solidní řešení, které prověří teprve praxe," uvedl.

Prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek ve čtvrtek řekl, že nejen kvůli EET svou činnost ukončí 15 až 20 procent restaurací. "Důvodem není jen zavedení EET, ale další regulace, které již několik let na obor pohostinství dopadají. Konkrétně můžeme zmínit například zákon o potravinách, povinnost značení alergenů, dále připravovanou regulaci cen nealkoholických nápojů, zákaz kouření a podobně," uvedl. Zároveň ale dodal, že budou samozřejmě vznikat i nové provozovny.

Vláda si od evidence slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se budou muset od března příštího roku zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou i další obory podnikání.

Ministerstvo financí ve středu oznámilo, že k EET spustí od poloviny příštího roku účtenkovou loterii. Ročně chce na výhrách rozdělit až 65 milionů korun.

autor: ČTK | 7. 12. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama