Kunovický Aircraft Industries splatil dluhy. Žádá soud, aby odmítl návrh na insolvenci

ČTK ČTK
18. 5. 2016 16:04
Společnost Aircraft Industries, která čelí návrhu na insolvenci, svým věřitelům uhradila už 62,5 milionu korun. Insolvenční návrh na výrobce letadel podala společnost Aero Vodochody, které dlužil přes 46 milionů korun. Kunovická firma se do potíží dostala kvůli situaci v Rusku, kam dodává většinu strojů.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Petr Protivánek

Kunovice/Vodochody - Kunovický výrobce letadel Aircraft Industries, který čelí od 3. května návrhu na insolvenci, uhradil v návrhu uvedeným pěti věřitelům asi 62,5 milionu korun. Právní zástupce společnosti Michal Žižlavský navrhl Krajskému soudu v Brně, aby návrh na insolvenci odmítl. Insolvenční návrh podala na kunovického výrobce společnost Aero Vodochody Aerospace. Přihlásila pohledávku 38,3 milionu korun.

Podle vyjádření dlužníka uvedeném v insolvenčním rejstříku Aircraft Industries minulý pátek poslala firmě Aero Vodochody Aerospace asi 46,6 milionu korun. "Uvedenou platbou došlo k úhradě veškerých existujících pohledávek," uvedla společnost Aircraft Industries. Aero Vodochody Aerospace však soudu zaslalo dokument, že kunovický výrobce dluží ještě necelých 9000 korun jako smluvní pokutu za čtyři pozdě uhrazené faktury.

Mluvčí Aera Vodochody Tereza Vrublová dnes ČTK řekla, že společnost uhrazení dluhu vítá a doufá, že nejde jenom o jednorázové řešení, ale že Aircraft Industries pracuje na dlouhodobém řešení své situace. Pokud se ukáže, že ano, je Aero podle mluvčí připraveno obnovit spolupráci. "Naším zájmem stále zůstává zachování projektu L-410," uvedla Vrublová. Právě za podvozky pro tento typ letadel Aeru Vodochody Aircraft Industries dlužilo. O tom, zda Aero insolvenční návrh stáhne, bude jeho vedení ještě rozhodovat.

Peníze obdržely i společnosti Evektor (asi 9,6 milionu korun), Centrum služeb postižených Zlín (717 000 korun), ABS Jets (1,8 milionu korun) a Mikrotechna Praha (3,9 milionu korun). S dalšími třemi společnostmi Aircraft Industries uzavřela splátkový kalendář. Do insolvenčního řízení se kromě Aera Vodochody Aerospace přihlásil i Evektor (9,8 milionu korun), LITES-MaS (necelých 30 000 korun) a právník Petr Bernátek (necelých 10 000 korun).

Poslední dva dluhy Aircraft Industries zaplatila a LITES-MaS již vzala pohledávku zpět. S výši dluhu vůči Evektoru, který uplatňuje asi o 200 000 více, než mu bylo zaplaceno, Aircraft Industries nesouhlasí. Evektor však již soudu také potvrdil, že mu Aircraft Industries nic nedluží. Soud vyzval zbylé věřitele, aby se vyjádřili, zda na podaném insolvenčním návrhu trvají.

Aircraft Industries již dříve uvedla, že chce dluhy vyřešit do konce letošního roku. Podle generální ředitelky Ilony Plškové má uzavřené smlouvy na dodávku sedmi letounů L 410 UVP-E20. Firma uvedla, že byl zahájen převod záloh od kupujících. Podle Žižlavského není Aircraft Industries v úpadku a firma není ani předlužená, neboť její aktiva činí přes dvě miliardy korun. Žižlavský označil insolvenční návrh za bezdůvodný a společnost poškozující.

Problémy Aircraft Industries vznikly loni kvůli situaci v Rusku, kam posílá většinu strojů. Letadla z Kunovic na ruském trhu výrazně podražila kvůli propadu hodnoty rublu vůči dolaru. Propad prodeje kunovické společnosti je výrazný. V roce 2013 prodala 20 letadel, a to převážně do Ruska. V roce 2014 prodala letadel 16, z toho do Ruska sedm. Loni mířila podle webu firmy jen tři letadla do Bangladéše a jedno do Alžírska a letos pouhá dvě do Ruska.

Zhruba 350 z asi 1000 zaměstnanců firmy je asi od loňského prosince doma a dostává 60 procent mzdy. Aircraft Industries pracuje na nových zakázkách, letadla by měla dodat například do Číny.

Společnost v roce 2014 utržila za vlastní výrobky a služby a za prodej zboží asi 1,8 miliardy korun, zisk činil 91,2 milionu korun. V roce 2013 tržby činily téměř 2,1 miliardy a zisk 154,4 milionu korun. Loňské výsledky hospodaření firma ještě nezveřejnila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy