Krutá zima pro včelaře. Uhynula jim třetina včelstev

ČTK ČTK
1. 3. 2015 15:25
Ztráty na včelstvech mohou dosáhnout až jedné miliardy korun. Cena medu se však asi nezvýší.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: archív Martina Macháčka

Praha - Včelaři v Česku přes zimu především kvůli nemoci varroáze přišli zhruba o 35 procent včelstev, vyplývá z předběžných odhadů Českého svazu včelařů (ČSV).

Epidemie je podobná té ze zimy 2007-2008, při níž také zahynula třetina včel. Trvalo pak několik let, než se jejich počty zvýšily. Jen samotná obnova včelstev může stát včelaře v úhrnu až jednu miliardu korun.

Včelaři v Česku na podzim zazimovali přes 600 tisíc včelstev, podle Miloslava Peroutky z ČSV je třetinová ztráta velmi citelná. Průměrné ztráty přes zimu dosahují dlouhodobě zhruba deset procent.

"To, co se avizovalo, se bohužel potvrzuje," podotkl Peroutka. Včelaři totiž již v průběhu zimy avizovali zhruba třetinové ztráty. Úhyny se podle něj výrazně regionálně liší, někde vymřela i polovina včel, jinde ztráty nedosáhly ani deseti procent.

Peroutka odhaduje, že jen samotné bezprostřední ztráty na včelstvech mohou ve finančním vyjádření dosáhnout 600 milionů až jednu miliardu korun. Obnova jednoho včelstva totiž přijde včelaře na 3000 až 5000 korun. O další nemalé peníze přijdou včelaři v důsledku ušlé produkce medu. "Určitě se ten stav nedohoní během roku. Že bychom zase na jeho konci měli 600 tisíc včelstev, o tom silně pochybuji," uvedl Peroutka.

Cena medu asi neporoste

Svaz na nebezpečí zvýšeného výskytu choroby chovatele upozorňoval už od loňského jara. Množení roztoče kleštíka včelího (varroa destructor), který nemoc způsobuje,nahrála loňská velmi mírná zima, během níž včelstva chovala plody, na nichž se škůdce množí.

Peroutka nepředpokládá, že by kvůli úbytku včel a očekávané nižší produkci dále rostla cena medu, nelze však rozhodně očekávat její pokles. Cena medu se dlouhodobě mírně zvyšuje. Zatímco v roce 2010 se pohybovala v průměru okolo 130 korun za kilogram, letos v srpnu to bylo již takřka 170 korun.

Produkce medu v Česku loni meziročně klesla o zhruba 11 procent na 7162 tun. V naprosté většině šlo o světlý květový med, naopak v důsledku počasí se takřka vůbec "neurodil" tmavý lesní med.

V tuzemsku loni přibylo včelstev. A více je i včelařů. V roce 2013 jich bylo 50 500, loni o tři tisíce více. Přibývá hlavně včelařů s větším počtem včelstev, tedy i těch, pro něž příjem z včelaření představuje hlavní zdroj obživy. Za několik let trvajícím růstem podle Peroutky mimo jiné stojí finanční podpora začínajících včelařů ze strany EU i českých krajů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy