Kolínské automobilce TPCA klesly tržby i zisk o 13 procent

17. 6. 2014 12:41
Kvůli očekávanému zájmu o nové modely hodlá firma do konce léta obsadit 700 pracovních pozic, převážně dělnických.
Tři automobily vyráběné v kolínské továrně TPCA budou mít nyní dosti odlišný vzhled. Toyota dnes odtajnila svůj nový minivůz Aygo
Tři automobily vyráběné v kolínské továrně TPCA budou mít nyní dosti odlišný vzhled. Toyota dnes odtajnila svůj nový minivůz Aygo | Foto: Aktuálně.cz

Kolín - Kolínské automobilce TPCA loni meziročně klesly tržby i zisk shodně o 13 procent. Tržby činily podle auditovaných výsledků 29,8 miliardy korun, zisk před zdaněním 278,1 milionu korun.

Hlavním důvodem poklesu byly nižší prodeje a významná investice do přípravy výroby nových vozů, uvedla firma.

Automobilka v roce 2013 vyrobila 185 000 vozů, hlavními trhy byly Británie, Francie, Nizozemí, Itálie a Německo.

Stovky nových zaměstnanců

Letos očekává nárůst produkce, a hledá proto stovky zaměstnanců. Firma už dříve uvedla, že kvůli očekávanému zájmu o nové modely hodlá do konce léta obsadit 700 pracovních pozic, převážně dělnických.

"V roce 2013 pro nás byla nejdůležitější příprava na zavedení výroby nových modelů. Kvůli tomu přesáhly naše investice 16 miliard korun, což představuje největší roční investici od zahájení výroby v roce 2005. Loni jsme také začali s náborovými aktivitami a zároveň s důkladným tréninkem stovek zaměstnanců, přičemž v obou činnostech stále pokračujeme," uvedl viceprezident TPCA Patrice Le Guyader.

Přichází nová generace

Sériovou výrobu nové generace vozů Toyota Aygo, Peugeot 108 a Citroën C1 firma oficiálně zahájila koncem května. Navzdory podmínkám na evropském trhu s automobily, které jsou stále nepříznivé, chce letos vyrobit přes 210 000 aut, což je ve srovnání s předchozím rokem o 14 procent více. "Toto očekávání by mělo firmu na podzim přivést k dřívější organizaci práce, kdy budeme pracovat na dvě směny se třemi týmy a mít šest pracovních dní," dodal Le Guyader.

V japonsko-francouzské automobilce pracuje přes 3000 lidí, průměrná mzda na dělnických pozicích se pohybuje kolem 30 000 korun. V Ovčárech u Kolína firma vyrábí minivozy od roku 2005. Od té doby do loňska dodala na trh 2,33 milionu aut, z toho 765 862 vozů Aygo, 799 033 Peugeot 107 a 764 289 Citroën C1.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Při sesuvu půdy na severu Indie přišlo o život devět osob

Devět lidí přišlo o život při sesuvu půdy v severoindickém státě Himáčalpradéš. Sesuté balvany spadly na vůz, v němž cestovalo 11 lidí. Zbylé dvě další osoby a jeden kolemjdoucí byli zraněni. Uvedla to agentura ANI s odvoláním na indo-tibetskou pohraniční policii (ITBP).

Balvany valící se z kopce způsobily také zřícení nedalekého mostu a poškodily několik aut. Zablokováno bylo také několik silnic, uvedla agentura Reuters.

Západ Indie v minulých dnech zasáhly monzunové deště, které vyvolaly záplavy a rozsáhlé sesuvy půdy. Ve státě Maháráštra při záplavách a sesuvech zahynulo 138 osob a desítky dalších se stále pohřešují, uvedla televizní stanice NDTV. Dvě státní dálnice a důležité silnice zůstávají zavřené pro dopravu, což ztěžuje evakuaci lidí. Mnoho jich uvízlo na střechách svých zatopených domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy