Kellnerova PPF vydělala 10 miliard. I přes krizi v Rusku

Milan Mikulka
29. 5. 2015 10:36
Za drtivou většinou zisku stojí prodej podílu v Energetickém a průmyslovém holdingu Danielu Křetínskému a lidem kolem J&T.
Sídlo skupiny PPF
Sídlo skupiny PPF | Foto: PPF

Praha - Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera loni vydělala 370 milionů eur, v přepočtu 10 miliard korun. Loni to bylo o tři miliardy korun víc. Za poklesem stojí zejména krize ruské ekonomiky, která citelně zasáhla nejdůležitější firmu Kellerova impéria - poskytovatele spotřebitelských úvěrů Home Credit. Pro něj je Rusko hlavním trhem.

Za drtivou většinou zisku stojí prodej podílu v Energetickém a průmyslovém holdingu Danielu Křetínskému a lidem kolem J&T. Zisk na této transakci činil 362 milionů eur, stojí ve zprávě, kterou firma zveřejnila na svých webových stránkách. Bez prodeje tohoto podílu by byl zisk celé skupiny nepatrný.

Výnosy skupiny vzrostly o dvanáct procent na 7 miliard eur, tedy zhruba 192 miliard korun. "Meziroční růst objemu aktiv i výnosů je výsledkem zejména naší akvizice O2. Naopak na ziskovosti se negativně odrazil především pokles ruské ekonomiky a devalvace rublu," komentovala výsledky finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková.

"V letošním roce pokračujeme v opatřeních na zmírnění dopadů ruské krize na naše hospodaření a soustřeďujeme se na další růst spotřebitelského financování v Asii. V České republice je zásadním projektem oddělení infrastrukturní společnosti Cetin od O2," dodala Jirásková.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy