Kellnerova firma testuje lék na rakovinu. Nabírá i v USA

Eva Hníková
22. 5. 2015 14:40
Když se vše povede, zažádá firma za čtyři roky o registraci přípravku k uvedení na trh. Testovaná léčba rakoviny prostaty se bude řadit mezi ty dražší.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Forbes

Praha - Už více než 200 pacientů z různých zemí získala česká biotechnologická společnost Sotio do třetí fáze klinického testování přípravku na rakovinu prostaty. Potřebuje jich celkem 1200. Firma, která patří do skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera, testuje také přípravky proti rakovině vaječníků a plic. Nejdále je však s prostatou.

„Jsem příjemně překvapený, jak dobře se nám daří pacienty v cizině nabírat, a to třeba i ve Spojených státech,“ říká Radek Špíšek, vědecký a výrobní ředitel Sotia. Původně měl obavy, že se zejména zahraniční kliniky budou dívat na Sotio s nedůvěrou. „Přece jen jsme neznámá biotechnologická společnost s omezenými zkušenostmi ze střední Evropy,“ upozorňuje Špíšek s tím, že firma z našeho regionu zřejmě nikdy studii takového rozsahu nedělala.

Další obavy vyplývaly z toho, že pacientů, kteří mohou být do studie zařazeni, je omezený počet. Farmaceutické firmy o vhodné pacienty de facto soupeří. „Je na lékařích, pro kterou studii se nakonec rozhodnou. Doufám, že je pro ně klíčová vědecká hodnota testovaného přístupu,“ říká profesor Špíšek. Proto jezdí po světě a snaží se nemocnicím vysvětlit, v čem je koncept jeho léčby nadějný. Samotní pacienti mají obvykle velký zájem se do studií zapojit.

Do třetí fáze klinického testování přípravku na rakovinu prostaty, která je poslední před vstupem na trh, bude Sotio pacienty nabírat ještě zhruba rok. Firma ve svých pražských laboratořích každému vyrobí preparát na míru. Zjednodušeně řečeno to probíhá tak, že pacientům odebere bílé krvinky a „proškolí“ je, aby s rakovinou sami lépe bojovali. Preparát se pak pacientům zhruba rok pravidelně podává.

Když se všechno povede, bude firma Sotio asi za čtyři roky schopná zažádat o registraci přípravku k uvedení na trh. Testovaná léčba se bude řadit mezi ty dražší. „Ale imunoterapie je dnes jedním z hlavních témat na největších onkologických kongresech. Jsem přesvědčen, že se stane vedle chirurgického přístupu, ozařování a chemoterapie další možností léčby rakoviny,“ říká Špíšek.

Obdobný přístup ve světě klinicky testují další tři nebo čtyři společnosti. „Výhodou Sotia je však přítomnost velmi silného a motivovaného finančního investora,“ naráží Radek Špíšek na Petra Kellnera. Jeho společnost PPF už prostřednictvím Sotia investovala do výzkumu a vývoje několik miliard. V praxi se projevuje tak, že Sotio jde kupředu mnohem rychleji než jeho konkurenti.

Obálka týdeníku Ekonom
Obálka týdeníku Ekonom | Foto: Ekonom

Sotio nedávno koupilo dva francouzské konkurenty. Proč je nechce akvizicí zničit, jak to někdy dělají farmaceutické firmy? Proč Číňané věří protinádorové imunoterapii? Kdo všechno na případném úspěchu nové léčby vydělá? Čtěte více v aktuálním vydání časopisu Ekonom.

Týdeník Ekonom je k dostání na obvyklých místech. Lze si jej přečíst také na internetu, na iPadu iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy