Kdo je nový Baťa? Dědek z Jablonce, rozhodli čtenáři

Eva Hníková, týdeník Ekonom
10. 1. 2015 14:21
Anketa čtenářů týdeníku Ekonom: Slavnému podnikateli Tomáši Baťovi se nejvíce podobá majitel holdingu Jablotron Dalibor Dědek.
Podnikatel Dalibor Dědek.
Podnikatel Dalibor Dědek. | Foto: Libor Fojtík

Oba začali od nuly, vsadili na vzdělávání a také na odměňování zaměstnanců podle výkonu. První v podstatě vybudoval novodobý Zlín, druhý postupně proměňuje k lepšímu Jablonec nad Nisou. Slavný podnikatel Tomáš Baťa toho má s majitelem firmy Jablotron Daliborem Dědkem společného více, než se na první pohled zdá.

Obuvnická firma Baťa loni slavila 120 let od svého založení. A týdeník Ekonom při té příležitosti hledal mezi dnešními byznysmeny pokračovatele slavného podnikatele Tomáše Bati, který ve Zlíně de facto z ničeho vybudoval mezinárodní obuvnické impérium. V anketě mohli hlasovat i čtenáři sesterského online deníku Aktuálně.cz.

Otázka byla jasná: Kdo je nový Baťa? Nejvíce hlasů získal právě Dalibor Dědek, majitel a zakladatel jabloneckého holdingu Jablotron, který vyrábí zabezpečovací a komunikační techniku. Podnik založený krátce po sametové revoluci dnes dosahuje celkově obratu 1,8 miliardy korun, zaměstnává 450 lidí a vyváží své výrobky do více než 80 zemí světa.

"Je to, jako byste porovnávala obra s trpaslíkem," hodnotí své vítězství skromně Dalibor Dědek a hned přiznává, že Baťu obdivuje. "Je úžasné, co všechno vybudoval a dokázal, zvláště když uvážíme, jaké k tomu měl podmínky. Takový úspěch je neopakovatelný," říká Dědek.

Výsledky ankety

Silueta - otazníky

Vybrali jste nového Baťu. Kompletní výsledky ankety najdete na webu týdeníku Ekonom.

A v čem si je uvedená dvojice podnikatelů tak podobná? Tomáš Baťa odměňoval lidi v závislosti na výsledcích. Sázel na systém samosprávy dílen, kdy se u každého střediska posuzovalo, jak hospodaří, a podle toho zaměstnanci dostávali odměny.

Také pro Dalibora Dědka jsou výsledky práce důležité. "V průměru třetina mzdy je u zaměstnanců závislá na ekonomické výkonnosti firmy," vysvětluje český podnikatel. Je v podstatě tvořená podílem z provozního zisku. Kromě toho se v Jablotronu roční odměny rozdělují v závislosti na plnění dlouhodobého plánu.

"Tenhle přístup se nám osvědčil i proto, že každý zaměstnanec dostává průběžné informace o hospodaření firmy. Lidé díky tomu pochopí, co je provozní zisk, hospodářský výsledek, a jak vlastně firma funguje," popisuje Dědek. Když jsou zaměstnanci zasvěcení do ekonomiky podniku, často prý sami přicházejí třeba s nápady na úspory.

Kromě toho se v Jablotronu snaží prostřednictvím mezd povzbudit zaměstnance ke vzdělávání. "Výše příspěvku na letní dovolenou závisí na tom, kolik bodů pracovník získá v testu z cizího jazyka. Body se pak přepočítají na peníze," vysvětluje Dědek.

Obálka týdeníku Ekonom
Obálka týdeníku Ekonom | Foto: Economia

Jak se Dalibor Dědek snaží vylepšovat Jablonec a okolí? Co konkrétně dělá pro podporu technického vzdělání na školách? Chystá vstup do politiky? Dočtete se ve zbytku článku v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.

Týdeník Ekonom je k dostání na obvyklých místech. Lze si jej přečíst také na internetu, na iPadu iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 26 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy