Každá domácnost platí za hudbu necelých 20 korun měsíčně, spočítal svaz zastupující autory

ČTK ČTK
4. 7. 2017 11:24
Ochranný svaz autorský měl loni nejvyšší příjmy za dobu své existence. Celkově mezi autory rozdělil 788 milionů korun.
Foto: Thinkstock

Praha - Každá česká domácnost zaplatila v roce 2016 za autorská hudební práva měsíčně 19,74 koruny včetně jedenadvaceti procent DPH. Předloni tato částka, ke které Ochranný svaz autorský (OSA) došel vydělením vybrané částky za autorská práva počtem domácností, činila o dvě koruny méně.

Společnost se podílí na poplatcích z užívání hudby. Například zvýšení poplatků, které OSA vybere od provozovatelů restaurací nebo pořadatelů koncertů, se promítne do zdražení vstupenek, nápojů a jídla. Podle ředitele OSA Romana Strejčka ale nejde o velkou částku.

"Pro srovnání - nezlevněná jízdenka na městskou hromadnou dopravu ve všední den na půl hodiny v Praze stála 24 korun a v Ostravě 20 korun," uvedl.

OSA v loňském roce rozúčtoval skladatelům a textařům, jejich dědicům a nakladatelům z celého světa nejvíce ve své historii. Bezmála 788 milionů korun bylo rozúčtováno mezi 138 338 domácích i zahraničních nositelů práv. Honoráře putovaly do 77 zemí. Peníze se vyplácejí jednou za čtvrt roku. OSA si z poplatků ponechává v průměru necelých 15 procent na pokrytí nákladů.

"Dlouhodobě se nám daří ve spolupráci s uživateli a díky našim investicím do nových technologií zpřesňovat hlášení o užitých skladbách a rychleji a lépe identifikovat skladby a autory. To nám umožňuje zrychlovat i výplaty honorářů autorům," podotkl Strejček.

OSA k 31. prosinci 2016 zastupoval přes milion autorů všech hudebních žánrů z celého světa. Domácích autorů bylo k uvedenému datu 5831, dědiců 3211 a nakladatelů 117. Vloni podepsalo smlouvu s OSA 336 nových autorů a tři nakladatelé.

OSA má i své odpůrce. Spor se například vedl o zvýšení poplatků navrhované kolektivními správci, kterými jsou vedle OSA také Svaz autorů a interpretů (SAI) a Intergram. Podle kritiků by výrazné zvýšení poplatků neúměrně zatížilo obce, provozovatele pohostinství i hoteliéry. Sněmovna letos v lednu schválila novelu autorského zákona, podle níž by se autorské poplatky mohly do budoucna zvyšovat maximálně o inflaci. S požadavkem na jejich vyšší zdražení by muselo předem souhlasit ministerstvo kultury.

Na konci května místopředseda Svazu místních samospráv (SMS) Jan Sedláček v Senátu prohlásil, že OSA porušuje autorský zákon a odmítá vracet část poplatků, která mu podle zákona nepatří. OSA se proti nařčení ohradila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy