J&T chce stavět zábavní park. Možná to bude Krtkoland

ČTK ČTK
8. 4. 2014 9:40
Záměr počítá s vybudováním horské dráhy a řady atrakcí pro děti. Investice za 4,1 miliardy korun zabere 80 až 100 hektarů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Albatros

Bratislava - Finanční skupina J&T zvažuje na Slovensku, v Česku nebo v Polsku postavit zábavní park za 150 milionů eur (4,1 miliardy korun), ve kterém by mohlo najít práci asi 1500 lidí.

Listu Sme to řekl partner J&T Igor Rattaj. Záměr počítá s vybudováním horské dráhy a řady atrakcí pro děti. Definitivní rozhodnutí o tom, zda bude záměr realizován, by mělo padnout během půl roku.

O záměru už v prosinci informoval online deník Aktuálně.cz.

"Chceme vybudovat park víkendového typu, abyste přišli na pár dnů. Takovéto parky jsou v Německu nebo v západní Evropě, no na východě není nic," uvedl Rattaj.

J&T by měla projekt financovat a postavit, zábavní park by podle Sme provozovala společnost Tatry mountain resorts (TMR), která například spravuje lyžařská střediska na Slovensku a také největší český ski areál ve Špindlerově Mlýně.

Zábavní centrum na ploše 80 až 100 hektarů by mělo přilákat návštěvníky z ČR, Slovenska, Maďarska i Polska.

Rozhodnou výhody

O umístění investice rozhodnou patrně přísliby výhod, které firma dostane.

"Budeme se ptát (slovenské) vlády, co nám dá za to, abychom to postavili na Slovensku. Popravdě, na Slovensku nám dá po hlavě, ať se klidíme pryč, protože jsme J&T. Česká vláda se možná už tak chovat nebude a polská vláda se vůči nám bude chovat jako ke standardnímu zahraničnímu investorovi. Toto je jen příklad, doufám, že to v skutečnosti tak nebude," řekl Rattaj.

Sme s odvoláním na vyjádření českého ministerstva průmyslu a obchodu napsalo, že ČR investice do zábavního průmyslu nedotuje. Na Slovensku či v Polsku by investor prý mohl získat daňové prázdniny nebo dotace.

O výstavbě zábavního parku po vzoru Disneylandu a Legolandu se na Slovensku spekulovalo už dříve. TMR zvažovala projekt ve Vysokých Tatrách s názvem Krtkoland, pojmenovaný po slavné postavičce krtečka. Podle Rattaje jednání s majiteli práv na krtečka ovšem zamrzla, ale prý nejsou zcela ztracena.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 46 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

Další zprávy