Jadernou elektrárnu v Rumunsku dostaví Číňané

ČTK ČTK
17. 10. 2014 17:15
Čínská firma byla jediným uchazečem o dostavbu dvou bloků za zhruba šest miliard eur.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Bukurešť – Rumunskou jadernou elektrárnu dostaví Číňané. Rumunský státní energetický podnik Nuclearelectrica vybral jako svého partnera pro dostavbu jaderné elektrárny Cernavoda čínskou společnost China General Nuclear Power Holding Corp (CGN).

Čínská firma byla jediným uchazečem, který do 8. září předložil závaznou nabídku na dostavbu dvou bloků elektrárny u Dunaje poté, co se ze soutěže postupně stáhly evropské firmy, uvedla agentura Reuters.

Nuclearelectrica zdůvodnila v dnešním sdělení výběr CGN jejími zkušenostmi v podobných projektech a jejími finančními zdroji. Dostavba dvou bloků jediné jaderné elektrárny v Rumunsku by měla stát kolem šesti miliard eur (165 miliard Kč).

O projekt se před lety zajímala i česká společnost ČEZ, nakonec z něj ale odstoupila a po ní odešly i německá RWE, španělská Iberdrola a francouzská GDF Suez. Posledními zájemci z Evropy, kteří se z tendru stáhli, byl loni v prosinci italský Enel a rumunská dceřiná firma ocelářského gigantu ArcelorMittal.

Elektrárna Cernavoda má v současnosti dva reaktory, každý o výkonu 706 megawattu. Elektrárna se na výrobě elektřiny v Rumunsku podílí zhruba pětinou. Stávající reaktory používají technologii kanadské firmy Candu Energy ze skupiny SNC-Lavalin Group a stejnou technologii mají mít i dva nové reaktory.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy