Inflace zrychlila růst, potvrzuje předpoklady ČNB. Nahoru ji tlačí dražší dovolené a cena potravin

Jiří Hovorka Janis Aliapulios Jiří Hovorka, Janis Aliapulios
Aktualizováno 9. 8. 2016 9:45
V červenci inflace poskočila na 0,5 procenta v meziročním srovnání z červnových 0,1 procenta. V měsíčním porovnání ceny v červenci vzrostly o 0,3 procenta, ukazují nová čísla Českého statistického úřadu. Čísla odpovídají prognóze ČNB a nezmění nic na nastavení měnové politiky.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ceny v Česku dál rostou jen velmi mírně. V červenci inflace poskočila na 0,5 procenta v meziročním srovnání z červnových 0,1 procenta. V měsíčním porovnání ceny v červenci vzrostly o 0,3 procenta, ukazují nová čísla Českého statistického úřadu.

"S létem typicky rostou ceny dovolených. K jejich sezónnímu zvýšení došlo v červenci ve srovnání s červnem o 12,8 procenta. Dražší jsou ale i sýry, cukr či máslo," upozorňuje Jiří Mrázek, ředitel odboru statistiky cen ČSÚ.

"Zvýšení inflace je do velké míry dáno efektem statistické základny, když ceny vloni v červenci zaznamenaly pokles," doplnil k rychlejšímu meziročnímu růstu Viktor Zeisel, ekonom Komerční banky.

Dnešní čísla ale podle Jiřího Šimka ze skupiny Citfin přinášejí poměrně dobrou zprávu. "Inflace se znovu více vzdálila od nuly, trh počítal s nižší červencovou inflací. Také pro ČNB by měla být dnešní čísla dobrou zprávou, čísla odpovídají prognóze ČNB a nezmění nic na nastavení měnové politiky," dodává analytik.

Podle ČNB se růst spotřebitelských cen dostane na dvouprocentní inflační cíl v polovině příštího roku. Zajišťování cenové stability v podobě dvouprocentního cíle přitom označil nový guvernér ČNB Jiří Rusnok krátce po červencovém nástupu do funkce za svoji hlavní prioritu.

Růst inflace ke dvěma procentům je zároveň klíčovou podmínkou pro ukončení devizových intervencí proti silné koruně, které centrální banka zahájila v listopadu 2013. Podle srpnového prohlášení Bankovní rady ČNB kurzový závazek skončí pravděpodobně v polovině příštího roku, tedy v době, kdy by inflace měla podle stávající prognózy dosáhnout dvouprocentního cíle.

Ceny potravin zmírnily pokles

"Míra inflace má nyní značnou šanci pokračovat ve zrychlování. Pokud cena ropy nebude opětovně klesat, koncem roku by meziroční míra inflace měla přesáhnout 1,5 %. Dosažení dvouprocentního inflačního cíle nadále očekáváme v prvním čtvrtletí příštího roku," dodává Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank.

Zrychlení tempa meziroční inflace statistici přikládají hlavně výraznému zmírnění cen potravin. Například cena sýrů rostla v červenci meziročně o 5,5 procenta, zatímco ještě v červnu to byl dvojnásobek nebo cena ovoce v červenci klesla o 3,7 procenta, zatímco v červnu to bylo o 5,7 procenta.

Výrazně naopak vzrostla cena zeleniny, která je meziročně dražší o desetinu, výrazně (o 5,4 %) rostla i cena alkoholu. Dolů ceny naopak tlačí vývoj cen pohonných hmot, které jsou meziročně o desetinu nižší.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 1 hodinou

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy