Inflace zrychlila růst, potvrzuje předpoklady ČNB. Nahoru ji tlačí dražší dovolené a cena potravin

Jiří Hovorka Janis Aliapulios Jiří Hovorka, Janis Aliapulios
Aktualizováno 9. 8. 2016 9:45
V červenci inflace poskočila na 0,5 procenta v meziročním srovnání z červnových 0,1 procenta. V měsíčním porovnání ceny v červenci vzrostly o 0,3 procenta, ukazují nová čísla Českého statistického úřadu. Čísla odpovídají prognóze ČNB a nezmění nic na nastavení měnové politiky.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ceny v Česku dál rostou jen velmi mírně. V červenci inflace poskočila na 0,5 procenta v meziročním srovnání z červnových 0,1 procenta. V měsíčním porovnání ceny v červenci vzrostly o 0,3 procenta, ukazují nová čísla Českého statistického úřadu.

"S létem typicky rostou ceny dovolených. K jejich sezónnímu zvýšení došlo v červenci ve srovnání s červnem o 12,8 procenta. Dražší jsou ale i sýry, cukr či máslo," upozorňuje Jiří Mrázek, ředitel odboru statistiky cen ČSÚ.

"Zvýšení inflace je do velké míry dáno efektem statistické základny, když ceny vloni v červenci zaznamenaly pokles," doplnil k rychlejšímu meziročnímu růstu Viktor Zeisel, ekonom Komerční banky.

Dnešní čísla ale podle Jiřího Šimka ze skupiny Citfin přinášejí poměrně dobrou zprávu. "Inflace se znovu více vzdálila od nuly, trh počítal s nižší červencovou inflací. Také pro ČNB by měla být dnešní čísla dobrou zprávou, čísla odpovídají prognóze ČNB a nezmění nic na nastavení měnové politiky," dodává analytik.

Podle ČNB se růst spotřebitelských cen dostane na dvouprocentní inflační cíl v polovině příštího roku. Zajišťování cenové stability v podobě dvouprocentního cíle přitom označil nový guvernér ČNB Jiří Rusnok krátce po červencovém nástupu do funkce za svoji hlavní prioritu.

Růst inflace ke dvěma procentům je zároveň klíčovou podmínkou pro ukončení devizových intervencí proti silné koruně, které centrální banka zahájila v listopadu 2013. Podle srpnového prohlášení Bankovní rady ČNB kurzový závazek skončí pravděpodobně v polovině příštího roku, tedy v době, kdy by inflace měla podle stávající prognózy dosáhnout dvouprocentního cíle.

Ceny potravin zmírnily pokles

"Míra inflace má nyní značnou šanci pokračovat ve zrychlování. Pokud cena ropy nebude opětovně klesat, koncem roku by meziroční míra inflace měla přesáhnout 1,5 %. Dosažení dvouprocentního inflačního cíle nadále očekáváme v prvním čtvrtletí příštího roku," dodává Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank.

Zrychlení tempa meziroční inflace statistici přikládají hlavně výraznému zmírnění cen potravin. Například cena sýrů rostla v červenci meziročně o 5,5 procenta, zatímco ještě v červnu to byl dvojnásobek nebo cena ovoce v červenci klesla o 3,7 procenta, zatímco v červnu to bylo o 5,7 procenta.

Výrazně naopak vzrostla cena zeleniny, která je meziročně dražší o desetinu, výrazně (o 5,4 %) rostla i cena alkoholu. Dolů ceny naopak tlačí vývoj cen pohonných hmot, které jsou meziročně o desetinu nižší.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Slovenský parlament odmítl návrh na zpřísnění pravidel interrupcí

Ženy na Slovensku nebudou muset na podstoupení interrupce čekat po poučení lékařem déle než dosud, rozhodl v úterý hlasováním parlament. Zpřísnění pravidel prosazovala konzervativní skupina poslanců vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) premiéra Igora Matoviče. Projednávaná předloha i hlasování o ní rozdělily koalici, která má ve sněmovně pohodlnou většinu. Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá.

Návrh počítal kromě jiného s tím, že interrupci bude možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, co lékař odešle hlášení o poučení ženy o zákroku či například o možnosti absolvovat utajený porod národnímu centru zdravotnických informací. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která se ale neuplatňuje v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Prezident Bolívie bude podle předběžných výsledků socialista Arce

V nedělních prezidentských volbách v Bolívii zvítězil patrně již v prvním kole bývalý ministr hospodářství Luis Arce, kandidát Hnutí za socialismus (MAS) exprezidenta Eva Moralese. Ten v zemi vládl jako její první indiánský prezident od roku 2006 do svého loňského útěku do exilu. Po sečtení téměř 60 procent hlasů drží Arce těsnou nadpoloviční většinu, uvedla agentura Reuters.

Pomalé oficiální sčítání v jihoamerické zemi ukazuje, že Arce s 50,01 procenta hlasů poráží centristu Carlose Mesu, kterému vyjádřilo přízeň přibližně 32 procent voličů. Vedení o zhruba 18 procentních bodů je daleko vyšší, než předpokládaly předvolební průzkumy.

Jednoznačné Arceho vítězství konstatovaly již průzkumy po uzavření volebních místností, podle nichž socialistický kandidát obdržel 52,4 procenta hlasů a druhý skončil s 31,5 procenta Mesa, který stál v čele země v letech 2003 až 2005.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy