IKEA otestuje "udržitelný" koncept. Pronajímat nábytek za předplatné zkusí i v Česku

ČTK ČTK
8. 4. 2019 7:00
Řetězec IKEA otestuje do roku 2020 pronájem nábytku na svých 30 trzích, včetně Česka. O plánu informovala v západoněmeckém Kaarstu poblíž Düsseldorfu, kde v roce 2017 otevřela svou první "udržitelnou" prodejnu. Švédský nábytkářský řetězec reaguje na rostoucí obavy o stav životního prostředí - zákazníci mají získat možnost výrobky IKEA udržitelným způsobem získávat, pečovat o ně a vracet je do oběhu.
Ikea bude nábytek jen pronajímat. Nový systém testuje i v Česku | Video: Reuters

První průzkum trhu již společnost provedla ve čtyřech evropských zemích. V Polsku a Nizozemsku testovala IKEA podle agentury DPA příští předplatitele v řadách studentů a ve Švýcarsku a Švédsku mezi menšími firmami. Firma podle tohoto modelu zůstává majitelkou nábytku, zajišťuje jeho další využití a nakonec se postará i o recyklaci.

"Změna klimatu a neudržitelná spotřeba představují jedny z největších společenských výzev," řekl agentuře Reuters šéf skupiny Ingka Group, která vlastní většinu obchodních domů IKEA a operuje na 30 trzích včetně Česka.

Obrat řetězce směrem k oběhové ekonomice přichází v době, kdy mladí spotřebitelé prohlašují, že chtějí minimalizovat svůj dopad na životní prostředí. Spíše než věci včetně aut a oblečení vlastnit si je raději pronajmou.

IKEA loni utržila 39 miliard eur (jeden bilion Kč). Již dříve se zavázala, že hodlá do roku 2030 vyrábět pouze z obnovitelných a recyklovaných materiálů a že i všechny výrobky budou navrženy tak, aby se daly znovu použít, opravit a recyklovat.

Firma v Kaarstu současně uvedla, že chce pokračovat v otevírání svých obchodů v centrech velkých měst, protože ne všichni její potenciální klienti mají čas nebo auta, aby si zajeli do jejích obřích prodejen na okrajích měst. IKEA právě otevřela nový obchod v Greenwichi v jihovýchodní části Londýna. Prodejny střední velikosti v budoucnu chystá v New Yorku, Londýně, Paříži, Berlíně, Madridu, Barceloně, Tokiu, Šanghaji a Bombaji.

Malý pražský obchod IKEA Point se zhruba po roce na konci srpna zavře. Podle mluvčí řetězce Zdenky Peckové šlo o dočasný testovací projekt. Tzv. pop-up studio o ploše 800 metrů na Václavském náměstí nesloužilo k přímému prodeji nábytku, lidé si mohli vybrané zboží vyzvednout na pobočkách řetězce.

IKEA je největším maloobchodním prodejcem nábytku na světě. V Česku patří mezi největší prodejce nábytku ještě firmy Kika, Jysk, Asko-Nábytek, Sconto a Möbelix CZ. Podle odhadu Asociace českých nábytkářů tržby z prodeje nábytku za celý loňský rok činily zhruba 35,8 miliardy korun.

Ikea bude nábytek jen pronajímat. Nový systém testuje i v Česku | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 4 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy