IBM koupí za stamiliardy Red Hat. Obě firmy vsadily na Brno, spojení tam ohrozí místa

ČTK ČTK
30. 10. 2018 18:22
IBM je mimo jiné i jeden z největších technologických zaměstnavatelů v Brně. Ohlášená akvizice firmy Red Hat může znamenat změny pro stovky zaměstnanců v Red Hat, jehož evropská základna je také v Brně.
Foto: Reuters

New York - Americká firma IBM se dohodla na koupi softwarové společnosti Red Hat za 34 miliard USD (770,4 miliardy korun), včetně dluhu. Je to zatím největší akvizice uskutečněná IBM, která se snaží rozšířit své aktivity z technologického hardwaru a konzultací do nabídky produktů a služeb s vyšší marží, napsala agentura Reuters.

Red Hat se specializuje na operační systémy Linux, nejoblíbenější typ softwaru s otevřeným zdrojovým kódem, který byl vyvinutý jako alternativa k takzvaným proprietárnímu softwaru, tedy takovému, za který je nutné platit a dodržovat pravidla licence, společnosti Microsoft.

Firma zaměstnává stovky techniků také v Brně. V současnosti není jasné, jestli akvizice firem přinese změny do jejich práce. IBM, tedy nový vlastník Red Hatu, totiž také v Brně provozuje pobočku svou pobočku včetně inovačního centra.

"Akvizice Red Hat mění hru. IBM se stane světovou jedničkou v poskytování hybridního cloudu, nabídne společnostem jediné řešení otevřeného cloudu, které otevře plnou hodnotu cloudu pro jejich podnikání," uvedla v prohlášení generální ředitelka IBM Ginni Romettyová.

Romettyová si stanovila za cíl rozšířit nabídku softwaru založeného na předplatném, protože firma čelí poklesu prodeje softwaru a slábnoucí poptávce po serverových počítačích. IBM doufá, že se mu díky dohodě podaří dohonit na trhu s cloudovými službami firmy Amazon.com, Alphabet a Microsoft.

Největší akvizice technologických firem v historii

  • Dell koupil v roce 2015 EMC za 67 miliard dolarů.
  • JDS uniphase v roce 2000 koupila svého rivala SDL za 41 miliard.
  • Avago Technologies koupila v roce 2015 za 37 miliard dolarů Broadcom
  • IBM letos kupuje Red Hat za 34 miliard dolarů.
  • SoftBank za 32 miliard dolarů v roce 2016 výrobce čipů ARM.
  • Microsoft v roce 2016 koupil za 26 miliard dolarů LinkedIn.

IBM za jednu akcii Red Hat zaplatí 190 dolarů. Ve srovnání s páteční závěrečnou cenou akcií to představuje zisk 62 procent. Dohoda by měla být dokončena ve druhé polovině příštího roku.

Red Hat účtuje firemním zákazníkům poplatky za speciálně upravené funkce na jejich přání, údržbu a technickou podporu. To nabízí IBM lukrativní zdroje příjmů z předplatného. Tržní kapitalizace firmy činí 20,5 miliardy USD. Tržní kapitalizace IBM je 114 miliard USD.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem řady keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Se svým monumentálním a expresivním stylem se ale uplatnil i v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O umělcově sobotním úmrtí dnes informovala kurátorka Dita Hálová, která v roce 2014 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze realizovala autorovu retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
Další zprávy