IBM koupí za stamiliardy Red Hat. Obě firmy vsadily na Brno, spojení tam ohrozí místa

ČTK ČTK
30. 10. 2018 18:22
IBM je mimo jiné i jeden z největších technologických zaměstnavatelů v Brně. Ohlášená akvizice firmy Red Hat může znamenat změny pro stovky zaměstnanců v Red Hat, jehož evropská základna je také v Brně.
Foto: Reuters

New York - Americká firma IBM se dohodla na koupi softwarové společnosti Red Hat za 34 miliard USD (770,4 miliardy korun), včetně dluhu. Je to zatím největší akvizice uskutečněná IBM, která se snaží rozšířit své aktivity z technologického hardwaru a konzultací do nabídky produktů a služeb s vyšší marží, napsala agentura Reuters.

Red Hat se specializuje na operační systémy Linux, nejoblíbenější typ softwaru s otevřeným zdrojovým kódem, který byl vyvinutý jako alternativa k takzvaným proprietárnímu softwaru, tedy takovému, za který je nutné platit a dodržovat pravidla licence, společnosti Microsoft.

Firma zaměstnává stovky techniků také v Brně. V současnosti není jasné, jestli akvizice firem přinese změny do jejich práce. IBM, tedy nový vlastník Red Hatu, totiž také v Brně provozuje pobočku svou pobočku včetně inovačního centra.

"Akvizice Red Hat mění hru. IBM se stane světovou jedničkou v poskytování hybridního cloudu, nabídne společnostem jediné řešení otevřeného cloudu, které otevře plnou hodnotu cloudu pro jejich podnikání," uvedla v prohlášení generální ředitelka IBM Ginni Romettyová.

Romettyová si stanovila za cíl rozšířit nabídku softwaru založeného na předplatném, protože firma čelí poklesu prodeje softwaru a slábnoucí poptávce po serverových počítačích. IBM doufá, že se mu díky dohodě podaří dohonit na trhu s cloudovými službami firmy Amazon.com, Alphabet a Microsoft.

Největší akvizice technologických firem v historii

  • Dell koupil v roce 2015 EMC za 67 miliard dolarů.
  • JDS uniphase v roce 2000 koupila svého rivala SDL za 41 miliard.
  • Avago Technologies koupila v roce 2015 za 37 miliard dolarů Broadcom
  • IBM letos kupuje Red Hat za 34 miliard dolarů.
  • SoftBank za 32 miliard dolarů v roce 2016 výrobce čipů ARM.
  • Microsoft v roce 2016 koupil za 26 miliard dolarů LinkedIn.

IBM za jednu akcii Red Hat zaplatí 190 dolarů. Ve srovnání s páteční závěrečnou cenou akcií to představuje zisk 62 procent. Dohoda by měla být dokončena ve druhé polovině příštího roku.

Red Hat účtuje firemním zákazníkům poplatky za speciálně upravené funkce na jejich přání, údržbu a technickou podporu. To nabízí IBM lukrativní zdroje příjmů z předplatného. Tržní kapitalizace firmy činí 20,5 miliardy USD. Tržní kapitalizace IBM je 114 miliard USD.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy