Home office u moře. Přehled ukazuje, které destinace jsou teď pro nomády nejlákavější

Kuni Nguyenová Kuni Nguyenová
11. 7. 2021 8:06
Pevnou pracovní dobu a firemní kancelář vystřídala na řadě pozic flexibilita a možnost pracovat odkudkoliv po světě. Pandemie podpořila fenomén digitálního nomádství. Přehled Aktuálně.cz porovnává nejen cenovou dostupnost, ale i třeba bezpečnost a fungující infrastrukturu 75 světových měst, která lákají nomády k přemístění či práci na dálku. Na vysoké pozici se umístila i Praha.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Digitálním nomádům, tedy lidem, kteří nejsou vázáni k jedné metropoli a mohou dlouhodobě cestovat a pracovat zároveň, pomáhá s výběrem cílových destinací web Netspick. 

Ten pravidelně porovnává 75 měst a řadí je na základě mnoha kritérií. Patří mezi ně hlavně pracovní podmínky, infrastruktura, ale třeba i dostupnost zdravotní péče a možnosti využití volného času. Celkové skóre zohledňuje zhruba 16 kategorií, do našeho přehledu jsme jich vybrali jen několik, kompletní přehled nalezou zájemci přímo ve srovnávači.

Vyplývá z něj třeba to, že Praha je pro digitální nomády momentálně 11. nejatraktivnější metropolí při hledání nového působiště. 

Infografika znázorňuje 30 světových metropolí, kde je podle srovnávače Netspick nejatraktivnější žít a pracovat (kliknutím na šipky či roletku zobrazíte jednotlivé podkategorie): 

  • Kompletní žebříček najdete zde

Takzvaný "index práce odkudkoli" například zkoumá základní požadavky pro pohodlnou práci s minimálními náklady, jako je cena a dostupnost domácí kanceláře či ubytování a připojení k internetu.

Přehled také zohledňuje, zda země po nomádech vyžadují pracovní víza, jak složité jsou daňové povinnosti a další potřebná povolení. Nechybí ani index bezpečnosti, který zahrnuje třeba i místní vztah k menšinám či LGBT+ komunitě.

Dále přehled hodnotí dostupnost kulturních a volnočasových akcí před pandemií i během ní, srovnává však i počasí, čistotu ovzduší, hluk nebo dokonce světelné znečištění. Autoři rovněž nově zařadili i míru proočkovanosti proti covidu-19.

Flexibilně pracovat a sdílet kancelář

Na digitální nomády často cílí společnosti nabízející coworkingové (sdílené) kanceláře. "V době před covidem jsme ve vile Impact Hub Praha K10 měli zastoupení česky a anglicky mluvících členů v rozložení cca 70 : 30 ve prospěch anglicky mluvících. Spolupracovali jsme také s firmou Remote Year, která kolem sebe sdružuje digitální nomády z celého světa," říká Petr Vondruš, výkonný ředitel Impact Hubu ČR.

Koronavirová krize s tímto trendem však poměrně zamávala a řada nomádů se vrátila zpět do svého domova. "Dnes je určitě dominantní česká členská základna. Velký návrat se zatím nekoná," dodává Vondruš.

Podle oslovených firem, nabízejících své prostory v Praze, zájem o coworking kolísá, oproti loňsku je však poptávka vyšší. "Nicméně tento zájem se týká spíše společností než digitálních nomádů," říká například Milan Kilik za HubHub. "Celkové zastoupení nomádů je v porovnání se start-upy, scale-upy i korporátními klienty zanedbatelný."

Pandemie totiž zdůraznila flexibilitu toho, kde a kdy mohou zaměstnanci pracovat. "Mnoho společností a zaměstnanců si uvědomilo, že určité role lze vykonávat úplně nebo alespoň částečně na dálku - a že zaměstnanci nyní požadují tuto pružnost," říká Kristýna Truksová ze společnosti WeWork, kde také nabízejí coworkingové prostory převážně firmám.

Pochvaluje si hlavně velký růst zájmu o předplacený přístup "All access" umožňující využívání jakékoliv z kanceláří v 38 zemích, kde coworking společnost provozuje.

"Nemáme zatím žádná data specifická pro Prahu, ale celosvětově vzrostla poptávka po tomto členství meziročně o 100 procent na začátku letošního roku," dodává.

Ceny bytů v Praze mohou odradit, míní analytik

Analytik Vít Hradil z Raiffeisenbank očekává, že Praha bude pro nomády nadále atraktivní. Do karet jí podle něj hraje česká cenová hladina pro pracovníky ze západu či poloha ve středu Evropy, která umožňuje snadné cestování napříč kontinentem.

"Lze navíc předpokládat, že Praha bude v nejbližších letech dále bohatnout, jelikož od roku 1989 ještě stále nedosáhla potenciálu, který jí ve srovnání s podobnými evropskými metropolemi náleží," komentuje Hradil.

"Koronavirus bych jako riziko neviděl, byť se jej v Česku zvládnout z mezinárodního pohledu skutečně nepodařilo. Za větší riziko bych považoval mnohdy zaostalou a nevyhovující pražskou infrastrukturu, ať již tu dopravní, či informačně-technologickou," upozorňuje dále Hradil.

"Nelze též nezmínit zhoršující se dostupnost bydlení v Praze, která ovšem dříve vytlačí stávající domácí nízko- až středněpříjmové domácnosti, než by začala působit reálné potíže nomádům," uzavírá analytik.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy