Stojí i statisíce, nejmenší díl má tloušťku vlasu. Jak Češi vyrábějí luxusní hodinky

Stojí i statisíce, nejmenší díl má tloušťku vlasu. Jak Češi vyrábějí luxusní hodinky
Strojek se na "kolotoč" umístí na odhadem dva týdny, během kterých se sleduje, zda je funkční. "Když proběhne kontrola a měření, strojek se zapouzdří a kontrola musí proběhnout znova. Někdy se totiž stane, že se strojek s pouzdrem 'nekamarádí'," vysvětluje Červenák Nývltová.
A takto vypadá mechanický strojek Prim s ručním nátahem.
Ti mají na starosti například obsluhu speciálních CNC center. Na nich se obrábí díly
mechanického strojku a polotovary pouzder z nerezové oceli i drahých kovů, jako je zlato nebo platina.
Jak popisuje ředitelka společnosti Elton hodinářská Renata Červenák Nývltová, za hodinkami Prim stojí z 80 procent ruční výroba. Zmiňuje to v souvislosti s hodinářským průmyslem ve Švýcarsku, kde hodinky již běžně sestavují roboti a také se vyrábějí ve větším počtu.
Foto: Matej Slávik
Ekonomika Matej Slávik, Ekonomika - za podpory: logo prim
Aktualizováno 30. 10. 2022 11:26
Přesnost, zručnost, trpělivost. Tak se dá popsat práce zaměstnanců, kteří v Novém Městě nad Metují dávají dohromady luxusní mechanické hodinky české značky Prim. Výrobce hodinek, firma Elton hodinářská, zaměstnává ve východočeském městě na šest desítek lidí. Podívejte se, jak mravenčí práce leštičů či hodinářů vypadá.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Bývalý šéf Theranosu Balwani půjde za podvod na 13 let do vězení

Soud poslal na téměř 13 let do vězení bývalého prezidenta farmaceutické společnosti Theranos Rameshe "Sunnyho" Balwaniho. Odsouzen byl za podvod vůči investorům, zákazníkům i pacientům. Informovala o tom agentura AP.

V listopadu přitom za stejný čin poslal soud do vězení i zakladatelku Theranosu Elizabeth Holmesovou, té udělil trest v délce 11 let a tři měsíce. Firma Theranos slibovala revoluci v medicíně, konkrétně technologii výrazně zjednodušující krevní testy, která se později ukázala jako vadná.

Společnost Theranos, která byla založena v roce 2003, vyvíjela technologii pro laboratorní analýzu, při které by místo klasických odběrů stačila jediná kapka krve. Pochybnosti se objevily, když americký list The Wall Street Journal začal na podzim 2015 zveřejňovat sérii článků, ve kterých bývalí zaměstnanci tvrdili, že krevní testy prováděné Theranosem jsou nespolehlivé. Z podvodů byla obviněna právě zakladatelka firmy Holmesová a její milenec, bývalý prezident společnosti Ramesh Balwani.

Zdroj: ČTK
Další zprávy