Hervis zkouší menší prodejny. Novinku testuje v Česku

Ekonomika Lucie Hrdličková, Ekonomika
30. 10. 2014 14:43
Prodejce sportovního zboží otevřel první menší prodejnu na pražském hlavním nádraží. Součástí nových prodejen bude i internetové nakupování.
Foto: Hervis

Praha - Dvojka českého trhu se sportovním zbožím, rakouský řetězec Hervis, zkouší štěstí s menšími obchody. Řetězec ve čtvrtek ráno otevřel na pražském hlavním nádraží první "Hervis Expres" v Česku i v Evropě. S rozlohou zhruba 250 metrů čtverečních tak jde zhruba o čtvrtinový rozsah oproti původnímu konceptu prodejen Hervis.

"Testujeme nový malý formát, nikde jinde v Evropě zatím není," řekl jednatel řetězce Karel Bárek. "Pokud se osvědčí, dovedu si představit, že do tří až čtyř let otevřeme v tuzemsku dalších dvacet takových prodejen," doplnil.

Řetězec, který má v tuto chvíli vedle "expresu" 29 větších obchodů, se podle Bárka zaměří na velká obchodní centra v Praze, Brně či v Olomouci. Některé ze stávajících obchodů by rakouská firma mohla naopak zavřít.

Se zmenšením přichází i změna sortimentu. V novém pražském obchodě je převážně obuv. "Zaměřujeme se na boty, tvoří 90 procent veškerého sortimentu. Pak je tu outdoorový textil. Zbytek zboží nabízíme online," uvedl Bárek.

V obchodě jsou umístěné obří tablety, kde si člověk může zboží objednat ze skladu Hervis a nechat dovézt na pobočku. Význam internetu v obchodě se sportovním zbožím podle Bárka roste. V případě Hervisu zatím dělá e-shop několik procent z více než miliardového obratu firmy, podíl se ale rok od roku zvětšuje.

Hervis patří do rakouské skupiny Spar, která se nedávno rozhodla v Česku ukončit svou síť maloobchodních prodejen. Prodala je nizozemskému Aholdu, který provozuje prodejny Albert.

"Interspar byl v Česku dlouhodobě neúspěšnou firmou, na rozdíl od Hervisu, u kterého plánuje představenstvo SPAR expanzi," řekl Hospodářským novinám Bárek.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy