Hasič, duch či invalida. Minifigurky z Lega slaví kulatiny, pronikly i do vesmíru

Iva Špačková Iva Špačková
27. 12. 2018 6:30
Malé postavičky s pohyblivýma rukama i nohama vysoké jako čtyři kostky Lega slaví 40 let. V prvním roce jejich výroby vzniklo dvacet různých druhů, dnes jich je přes osm tisíc. Podívejte se, jak se za tu dobu proměnily. Kdy například začaly vyjadřovat emoce či kdy mužské figurky získaly vlasy.
1978 - přichází první klasická (pohyblivé ruce a nohy a malé kostky) figurka, která ve své základní konstrukci přetrvává dodnes. Žena jako sestřičky, muž jako kominík.
1978 - přichází první klasická (pohyblivé ruce a nohy a malé kostky) figurka, která ve své základní konstrukci přetrvává dodnes. Žena jako sestřičky, muž jako kominík. | Foto: LEGO Group

Vznik minifigurek

V roce 1978 vznikají první minifigurky - postavičky připomínající lidi, které mají pohyblivé končetiny a jednoduchý obličej - dvě černé tečky místo očí a oblouček jako úsměv.

Když se jim sundá pokrývka hlavy (vlasy či čepice), jsou přesně tak velké jako čtyři na sebe postavené klasické kostky Lega.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy