Hasič, duch či invalida. Minifigurky z Lega slaví kulatiny, pronikly i do vesmíru

Iva Špačková Iva Špačková
27. 12. 2018 6:30
Malé postavičky s pohyblivýma rukama i nohama vysoké jako čtyři kostky Lega slaví 40 let. V prvním roce jejich výroby vzniklo dvacet různých druhů, dnes jich je přes osm tisíc. Podívejte se, jak se za tu dobu proměnily. Kdy například začaly vyjadřovat emoce či kdy mužské figurky získaly vlasy.
1978 - přichází první klasická (pohyblivé ruce a nohy a malé kostky) figurka, která ve své základní konstrukci přetrvává dodnes. Žena jako sestřičky, muž jako kominík.
1978 - přichází první klasická (pohyblivé ruce a nohy a malé kostky) figurka, která ve své základní konstrukci přetrvává dodnes. Žena jako sestřičky, muž jako kominík. | Foto: LEGO Group

Vznik minifigurek

V roce 1978 vznikají první minifigurky - postavičky připomínající lidi, které mají pohyblivé končetiny a jednoduchý obličej - dvě černé tečky místo očí a oblouček jako úsměv.

Když se jim sundá pokrývka hlavy (vlasy či čepice), jsou přesně tak velké jako čtyři na sebe postavené klasické kostky Lega.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy, neoficiální příměří se hroutí

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy v reakci na ostřelování raketami, jímž palestinská radikální skupina porušila příměří dohodnuté ve čtvrtek. Informovala o tom v noci na pátek izraelská armáda. Podle agentury AP oznámení nasvědčuje tomu, že neoficiální příměří vyhlášené před téměř 24 hodinami se hroutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy