Fotky: Praha strašidelná. V okolí magistrály se špatně žije i chodí, rodí se plán velké proměny

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
Zastavit se na kávu? Jediné přívětivé místo pod magistrálou u Florence je zdejší McDonald´s. K popíjení kávy na zahrádce by to tu ovšem moc nelákalo.
Stánek kultury – Muzeum hlavního města Prahy – za vozovou hradbou.
Okolo magistrály je sice velké množství parků, zdržovat se v nich ovšem chce jen málokdo. Cílem je spíše dostat se co nejrychleji na druhou stranu.
Tramvajová zastávka Těšnov. Dříve tu stálo výstavní klasicistní nádraží – odstřeleno bylo kvůli magistrále v roce 1985.
Foto: IPR Praha
Aktuálně.cz Aktuálně.cz
3. 3. 2017 14:12
Pražská magistrála – pro automobilisty nezbytná dopravní tepna, pro chodce a obyvatele okolních domů noční můra.

Od 70. let rozřezává magistrála Prahu na dvě poloviny. Denně po ní projede 100 000 automobilů. V bezprostřední blízkosti zároveň sídlí významné kulturní budovy a veřejné instituce. Už od 90. let se debatuje o tom, jak její okolí v centru Prahy změnit, zatím však bez výsledku. Loni na podzim uzavřela Praha smlouvu se světoznámou dánskou kanceláří Gehl Architects. Návrh, jak okolí magistrály zlepšit, odevzdají architekti v červnu. Připravují jej společně s urbanisty z Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR). Podívejte se, jak IPR hodnotí současný stav okolí magistrály.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy