Kanceláře zlevňují, firmám stačí méně místa. Žebříček měst

Ekonomika Ekonomika
31. 5. 2015 9:30
Náklady na kancelářské místo v Praze jsou sedmkrát nižší než v nejdražším Londýně, ukazuje porovnání.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha/Londýn - Celosvětové náklady na jedno kancelářské místo loni celosvětově klesly o 4,4 procenta. Nejvýrazněji v Moskvě - téměř o třetinu. Naopak prudce rostou náklady na Blízkém východě a v Africe. Vyplývá to z analýzy společnosti DTZ. Důvodem je posílení dolaru, slabší hospodářský růst v Evropě i vyšší efektivita firem ve využití kancelářských prostor.

Vůbec nejvyšší náklady byly v londýnské čtvrti West End, kde loni dosáhly 29 340 dolarů a dál rostou. Druhým nejdražším městem je Hongkong, kde výdaje na jedno kancelářské místo činily 21 110 dolarů.

Náklady na kancelářské místo v Praze - 4010 dolarů - byly sedmkrát nižší než v Londýně. Česká metropole se tak zařadila na 45. příčku z celkem 53 trhů v Evropě a na 108. příčku z 137 trhů celosvětově.

Město náklady na kancelářské místo
1. Londýn/West End (Velká Británie) 29 340 USD
2. Hongkong 21 110 USD
3. Lagos (Nigérie) 19 080 USD
4. New York (USA) 19 020 USD
5. Curych (Švýcarsko) 15 210 USD
6. Ženeva (Švýcarsko) 15 160 USD
7. San Francisko (USA) 15 070 USD
8. Lucemburk (Lucembursko) 14 370 USD
9. Paříž (Francie) 13 690 USD
10. Doha (Katar) 13 590 USD

Zdroj: DTZ

Londýn stále zdražuje

"Londýnský West End je nadále nejdražším městem na planetě, kam umístit svůj pracovní stůl. A nic nenasvědčuje tomu, že by se to v blízké budoucnosti mělo měnit. Londýn zůstává silným lákadlem pro nájemce, kteří vidí hodnotu v kanceláři umístěné v jednom z nejvýznamnějších finančních a obchodních center na světě," říká vedoucí Global Occupier Services DTZ James Maddock.

Zatímco v Londýně v roce 2014 stouply náklady na kancelářské místo meziročně o 16 procent a v Dublinu dokonce o 27 procent, ve střední a východní Evropě se naopak zlevňovalo. Po Moskvě klesly tyto výdaje výrazněji například v Bukurešti (o 25 procent), Bratislavě (o 23 procent), ale i v Praze (o 21 %).

Firmám stačí méně místa

"Propady celkových nákladů na pronájem v Praze jsou způsobeny meziročním poklesem nájemného v důsledku zvýšené konkurence na pražském kancelářském trhu. Nájemné je uváděno v eurech a vliv tak mělo oslabení evropské měny vůči dolaru,“ přibližuje hlavní důvody snížení nákladů Lenka Šindelářová, vedoucí oddělení Research & Consulting v Praze.

Dále je podle ní patrná vyšší efektivita využívání prostor. Firmám totiž obecně stačí na stejný počet zaměstnanců menší kancelářská plocha než v minulosti. Konkrétně v Evropě je to 12,5 metru čtverečního, celosvětový průměr pak dosahuje 11,6 metru čtverečního.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Lidé v Praze i v Brně demonstrují proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, kteří demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Édouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11 000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzivě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy