Kanceláře zlevňují, firmám stačí méně místa. Žebříček měst

Ekonomika Ekonomika
31. 5. 2015 9:30
Náklady na kancelářské místo v Praze jsou sedmkrát nižší než v nejdražším Londýně, ukazuje porovnání.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha/Londýn - Celosvětové náklady na jedno kancelářské místo loni celosvětově klesly o 4,4 procenta. Nejvýrazněji v Moskvě - téměř o třetinu. Naopak prudce rostou náklady na Blízkém východě a v Africe. Vyplývá to z analýzy společnosti DTZ. Důvodem je posílení dolaru, slabší hospodářský růst v Evropě i vyšší efektivita firem ve využití kancelářských prostor.

Vůbec nejvyšší náklady byly v londýnské čtvrti West End, kde loni dosáhly 29 340 dolarů a dál rostou. Druhým nejdražším městem je Hongkong, kde výdaje na jedno kancelářské místo činily 21 110 dolarů.

Náklady na kancelářské místo v Praze - 4010 dolarů - byly sedmkrát nižší než v Londýně. Česká metropole se tak zařadila na 45. příčku z celkem 53 trhů v Evropě a na 108. příčku z 137 trhů celosvětově.

Město náklady na kancelářské místo
1. Londýn/West End (Velká Británie) 29 340 USD
2. Hongkong 21 110 USD
3. Lagos (Nigérie) 19 080 USD
4. New York (USA) 19 020 USD
5. Curych (Švýcarsko) 15 210 USD
6. Ženeva (Švýcarsko) 15 160 USD
7. San Francisko (USA) 15 070 USD
8. Lucemburk (Lucembursko) 14 370 USD
9. Paříž (Francie) 13 690 USD
10. Doha (Katar) 13 590 USD

Zdroj: DTZ

Londýn stále zdražuje

"Londýnský West End je nadále nejdražším městem na planetě, kam umístit svůj pracovní stůl. A nic nenasvědčuje tomu, že by se to v blízké budoucnosti mělo měnit. Londýn zůstává silným lákadlem pro nájemce, kteří vidí hodnotu v kanceláři umístěné v jednom z nejvýznamnějších finančních a obchodních center na světě," říká vedoucí Global Occupier Services DTZ James Maddock.

Zatímco v Londýně v roce 2014 stouply náklady na kancelářské místo meziročně o 16 procent a v Dublinu dokonce o 27 procent, ve střední a východní Evropě se naopak zlevňovalo. Po Moskvě klesly tyto výdaje výrazněji například v Bukurešti (o 25 procent), Bratislavě (o 23 procent), ale i v Praze (o 21 %).

Firmám stačí méně místa

"Propady celkových nákladů na pronájem v Praze jsou způsobeny meziročním poklesem nájemného v důsledku zvýšené konkurence na pražském kancelářském trhu. Nájemné je uváděno v eurech a vliv tak mělo oslabení evropské měny vůči dolaru,“ přibližuje hlavní důvody snížení nákladů Lenka Šindelářová, vedoucí oddělení Research & Consulting v Praze.

Dále je podle ní patrná vyšší efektivita využívání prostor. Firmám totiž obecně stačí na stejný počet zaměstnanců menší kancelářská plocha než v minulosti. Konkrétně v Evropě je to 12,5 metru čtverečního, celosvětový průměr pak dosahuje 11,6 metru čtverečního.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy