Exportní banka prohrála závod s časem o pět miliard

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
17. 2. 2014 11:00
Do soutěže na prodej pohledávek se přihlásil jediný zájemce, nabídl nízkou cenu
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Akce na záchranu úvěrů, jež váznou státní České exportní bance (ČEB) ve sklářských projektech v Rusku, hrozí blamáží. Výnos z prodeje balíku šesti rizikových pohledávek v nominální hodnotě pěti miliard korun, jež banka nabídla k prodeji, bude velmi nízký.

Soutěž na prodej ruských sklářských pohledávek ČEB měla uzávěrku v pátek. Přihlásil se do ní jediný zájemce: ruské Kolegium advokátů Regionservis. Podle informací deníku Aktuálně.cz však zmíněná právní kancelář v soutěži jen zastupuje skutečného kupce, novosibirského podnikatele Eduarda Tarana. Ten má o ruské sklářské pohledávky ČEB dlouhodobý zájem.

Zatím není jasné, kolik Taran za šest pohledávek nabízí. Zdroje Aktuálně.cz se ale shodují, že jde o malou sumu, ani zdaleka nedosahující deseti procent nominální hodnoty dluhu.

"Tendr nebudeme komentovat, dokud o výsledku nerozhodne představenstvo banky a dozorčí rada," odmítla tyto informace potvrdit či upřesnit mluvčí ČEB Věra Dušková. Dozorčí rada, která má při rozhodování o dalším postupu banky poslední slovo, má zasedat 20. února.

Mimořádně těžké dilema

Banka musí řešit mimořádně těžké dilema. Má prodat pohledávky s minimálním výtěžkem a přenést tak definitivně ztrátu z ruských úvěrů na bedra státu? Nebo od prodeje ustoupit a dál se trápit s nevymahatelným ruským portfoliem, jež týden po týdnu ztrácí na hodnotě?

Dobré řešení neexistuje. Ztráta přitom mohla být o něco menší, kdyby banka prodala alespoň část pohledávek dříve. Dluhy skláren Glasstrade a Actis nabízela už loni.

"Za Glasstrade loni počátkem roku Taran nabízel 38 procent původní hodnoty a nakonec byl ochoten sumu zvýšit až na 45 procent," řekl Aktuálně.cz zdroj dobře informovaný o loňské soutěži.

Banka nakonec od prodeje odstoupila, mimo jiné i kvůli silnému akcionářskému tlaku proti prodeji: politici a úředníci na ministerstvech nechtěli připustit vysokou ztrátu, navíc za zrušení soutěže lobbovali spojenci majitele Glasstradu Alexandra Moščického, jehož prodej pohledávky ohrožoval.

Ředitel banky Jiří Klumpar vysvětloval zrušení soutěže tím, že se nenašel "dostatečně kredibilní zájemce", tedy investor schopný prokázat legální financování koupě.

Návrat sibiřského oligarchy

Opakovaně pak banka nabízela zmíněné pohledávky ještě na podzim 2013. Na nátlak tehdejšího ministra Jana Fischera ale počátkem prosince již běžící soutěž znovu, tentokrát předčasně odpískala. A vypsala narychlo novou, v níž nabízela balík celkem šesti pohledávek. Kvůli této změně ČEB musela posunout lhůtu na přijímání nabídek. Jenomže prohrála závod s časem: než nový termín vypršel, vyhlásil ruský soud na mateřskou společnost Glasstradu konkurz, takže pohledávka Glasstradu zcela ztratila hodnotu. Výsledkem je nízká, několikaprocentní nabídka za celý balík.

Eduard Taran, majitel sklárny Ekran, který se o pohledávky uchází, je rovněž bývalým dlužníkem banky. ČEB loni počátkem roku nedobytnou pohledávku za Ekranem prodala prostřednictvím banky UniCredit ruské Expobank finančníka Igora Kima. Expobank dnes Taranovu sklárnu financuje. Poradce ČEB Pavel Bobošík, který operaci pomáhal dojednávat, dnes pracuje pro Tarana jako šéf Ekranu.

V nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz Bobošík uvedl, že Taran má zájem podílet se na konsolidaci krizí zdecimovaného ruského sklářského trhu. Proto má zájem o další sklářské pohledávky, s jejichž pomocí chce ovládnout konkurenční zadlužené sklářské podniky.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy