Evropa se topí v kůrovcovém dřevě. Slovensko ho tak lidem nabídne za výrobní náklady

ČTK ČTK
19. 11. 2019 13:59
Domácnosti na Slovensku budou moci levně kupovat od státu jehličnaté dřevo z kalamitní těžby, které lze využít zejména na topení. Státní podnik Lesy SR ho plánuje prodávat pouze za výrobní náklady z důvodu, že podle ministerstva zemědělství je na trhu přebytek zmíněné dřevní hmoty a hrozí její znehodnocení.
Foto: Ludvík Hradilek

Následky kalamit, které způsobily sucho, vítr či kůrovec, vedly ve střední Evropě podle slovenského ministerstva k přesycení trhu s jehličnatým dřevem a k poklesu cen. Kromě toto se zvyšují náklady na skladování dřeva.

Podniku Lesy SR, který spravuje více než dvě pětiny výměry lesů na Slovensku a má v zemi téměř poloviční podíl na trhu s dřevem, se proti loňsku zdvojnásobily zásoby jehličnatého dřeva. Letos v říjnu dosáhly přes 106 000 metrů krychlových.

Třetinu ze zmíněných zásob firma plánuje prodat jen za produkční náklady. Každá domácnost by mohla odebrat pět metrů krychlových jehličnatého dřeva za cenu o třetinu nižší proti ceně tržní. Část výpadku tržeb podniku kvůli nižší prodejní ceně dřeva by měla kompenzovat úspora nákladů na další manipulaci se surovinou. Projekt prodeje dřeva se uskuteční ve spolupráci se samosprávou.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy