Padla překážka blokující několik dálničních projektů. ÚOHS uznal "nový" Metrostav

ČTK ČTK
14. 10. 2021 10:31
Úsek dálnice D3 u jihočeské Kaplice by mohla postavit firma Metrostav Infrastructure. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) s ní kvůli jejím zpochybněným referencím zatím nepodepsalo smlouvu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ale v jiném sporném tendru rozhodl, že je třeba reference Metrostavu uznat.
Stavba dálnice D3
Stavba dálnice D3 | Foto: ŘSD

Mluvčí ŘSD Jan Rýdl uvedl, že organizace použije toto rozhodnutí jako platný judikát pro ostatní tendry s Metrostavem. Na jeho základě postupně uvolní k podpisu ostatní smlouvy u výběrových řízení, do nichž podal Metrostav Infrastructure nejvýhodnější nabídku. "Nejdřív budeme takto uvolňovat menší zakázky, potom ty větší," řekl Rýdl.

Akcionářem Metrostav Infrastructure je firma Metrostav, které soud loni nepravomocně zakázal účast ve veřejných zakázkách na tři roky. Důvodem byl podíl v korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Metrostav pak převedl silniční projekty na nově přejmenovanou dceřinou firmu.

Na stavbu části D3 Třebonín-Kaplice nádraží dostalo ŘSD pět nabídek, nejvýhodnější za 1,87 miliardy podala právě Metrostav Infrastructure. ŘSD s ní ale dosud nepodepsalo smlouvu, přičemž stát chtěl začít stavět letos ve druhém pololetí.

"Jsme v situaci, kdy víc než dvanáct důležitých staveb máme blokovaných sporem Metrostavu. My jsme ho (z tendrů) vylučovali, Metrostav se odvolal k ÚOHS a z konce minulého týdne máme rozhodnutí, ve které nám (úřad) říká, že máme reference uznat, a tam, kde podal Metrostav nejvýhodnější nabídku, s ním podepsat smlouvu. Po velmi pečlivém právním prozkoumání se tím budeme řídit," řekl Rýdl. Vedle D3 jde třeba o jeden úsek D6 za Krušovicemi.

ÚOHS rozhodl, že zadávací řízení na obchvat Čebína na Brněnsku, v němž Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje vybrala jako zhotovitele firmu Metrostav Infrastructure, bylo v pořádku. Rozhodnutí není pravomocné, lze proti němu podat rozklad. Úřad se řízením zabýval na návrh společnosti Eurovia.

Konkurenční firmy Metrostavu zpochybňovaly, zda se Metrostav Infrastructure může prokazovat referencemi, které pocházejí ze staveb, jež dodával Metrostav. Samotné ŘSD vyřadilo Metrostav Infrastructure z tendru na stavbu odpočívadla na D1 u středočeské obce Psáře. Firma se odvolala, věc řeší ÚOHS.

Metrostav Infrastructure v srpnu uvedla, že je připravena začít hned stavět. Na firmu podle jejího vyjádření přešly od 1. září loňského roku s převodem části závodu zakázky uskutečněné v Česku divizí 4 Metrostav včetně referencí. "ŘSD má s naší prací mnohaleté zkušenosti a naše reference jsou průkazné," uvedl v srpnu ředitel Metrostav Infrastructure Zdeněk Ludvík.

Úsek D3 u Kaplice dlouhý 8,5 kilometru by se měl stavět tři roky. Zahrne deset mostů a jednu mimoúrovňovou křižovatku.

Video: "Pozor, kůň na dálnici." Zběhlá klisna zaskočila řidiče, v šoku uběhla kilometry

Řidiči jedoucí po dálnici, která spojuje americké státy Kentucky a Indiana, nevěřili svým očím. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Obří slalom v Söldenu vyhrál Švýcar Odermatt, Krýzl byl osmapadesátý

Olympijskou sezonu sjezdových lyžařů zahájil nejlépe Švýcar Marco Odermatt. Bývalý juniorský mistr světa vyhrál na ledovci v Söldenu obří slalom o pouhých sedm setin před domácím Rakušanem Rolandem Leitingerem a oslavil pátý triumf ve Světovém poháru, z toho třetí v této disciplíně. Třetí byl Slovinec Žan Kranjec, český matador Kryštof Krýzl obsadil 58. místo z 71 startujících.

Třicetiletý vicemistr světa z roku 2017 Leitinger, jehož kariéru poznamenala zranění a v minulé sezoně se dostal jako osmý jedinkrát do elitní desítky, vyhrál nečekaně první kolo. Ve druhém však dosáhl až 15. času, zatímco Odermatt byl ve dvou jízdách třetí a šestý.

Francouzský mistr světa Mathieu Faivre pokazil druhé kolo a propadl se z druhé příčky na konečnou jedenáctou. Další Francouz a obhájce velkého křišťálového glóbu Alexis Pinturault byl pátý. Závod v ideálních slunečných podmínkách sledovalo 9800 diváků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy