Brno zavedlo wi-fi v "šalinách". Po stáhnutí čtyř megabajtů však cestujícího odpojí

Michael Bouška ČTK Michael Bouška, ČTK
1. 2. 2019 13:31
Brněnský dopravní podnik v pátek spouští wi-fi připojení ve většině svých tramvají, autobusů i trolejbusů. Bezplatná internetová síť má však pro cestující háček - po načtení čtyř megabajtů dat, což může představovat například jeden kvalitnější obrázek, cestujícího sama odpojí. Za provoz sítě bude dopravní podnik platit 2,3 milionu ročně.
Tramvaje MHD Brno dnes.
Tramvaje MHD Brno dnes. | Foto: Dopravní podnik města Brna

"Připojení je určené hlavně pro vyhledávání informací o spojích, případně pro vyřízení elektronické pošty. Rozhodně nestačí na to, aby člověk při jízdě hromadnou dopravou třeba sledoval videa," upozornila mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Bezplatná síť umožní každému cestujícímu využít 4 MB dat na jedno připojení, které může trvat maximálně 20 minut, pak se telefon odpojí. Cestující se ale pak může připojit znovu.

Redakce Aktuálně.cz otestovala velikost webů, na kterých mohou lidé hledat informace o městské hromadné dopravě a městě Brně. Samotný web brněnského dopravního podniku vyžaduje k načtení dva megabajty, turistický portál Brna pak necelé tři megabajty. Některé aplikace ovšem navíc začnou při připojení na wi-fi síť samy stahovat data na pozadí.

Kvůli náročnějším aplikacím jako Facebook či Spotify tak mohou mít cestující s připojením problémy.

Každý z routerů umožňuje připojení až 50 lidí zároveň, v jednom voze je měsíčně k dispozici 30 GB dat. "Po spuštění plánujeme dvouměsíční zkušební provoz, který nám ukáže, jak celý systém bude fungovat v praxi. Zároveň je wi-fi ve vozidlech novým reklamním prostorem, který můžeme nabídnout našim případným partnerům," uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Wi-fi routery byly součástí vybavení nového řídícího a informačního systému, kterým podnik vybavil své vozy v loňském roce a který jej přišel na 140 milionů korun.

Lodě bez internetu

Na internet se cestující mohou připojit v 720 tramvajích, autobusech i trolejbusech. Routery nejsou umístěné pouze ve 30 starých vozech, které budou během několika měsíců vyřazeny z provozu, pak by měla být wi-fi ve všech vozech. Internetovým připojením ale nebudou vybaveny lodě dopravního podniku brázdící od jara do podzimu brněnskou přehradu. Důvodem jsou problémy se signálem mobilního operátora nad přehradou.

Wi-fi ve vozech MHD zavádějí i další města. Pražský dopravní podnik ji předloni spustil v několika stanicích metra. Bezplatné internetové připojení funguje také v nejnovější sérií tramvají 15T.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 26 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 55 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy