Dolar oslabuje, obchodníci se vyhýbají rizikovým transakcím

ČTK ČTK
28. 9. 2015 18:40
Americký dolar oslabuje na devízových trzích. Odpoledne vykazoval dolar vůči japonskému jenu pokles o 0,6 procenta na 119,88 JPY. Euro k jenu ztrácelo také zhruba 0,6 procenta a pohybovalo se kolem 134,08 JPY, zatímco vůči dolaru si jednotná evropská měna 0,1 procenta připisovala na 1,2020 USD. Jedním z důvodů je snaha obchodníků vyhýbat se rizikovějším transakcím. Na trhu obecně panuje nejistota ohledně ekonomických údajů ze Spojených států a z Číny, které budou zveřejněny tento týden. Investory znepokojuje i dnešní propad na akciových trzích.
 Americký dolar
 Americký dolar | Foto: Reuters

Londýn/New York - Americký dolar na devizových trzích oslabuje, obchodníci mají snahu vyhýbat se rizikovějším transakcím. Těží z toho zejména japonský jen a švýcarský frank, měny považované za obecně bezpečnější investici. Na trhu panuje nejistota ohledně ekonomických údajů ze Spojených států a z Číny, které budou zveřejněny tento týden. Investory znepokojuje i dnešní propad na akciových trzích.

Krátce po 17:00 SELČ vykazoval dolar vůči japonskému jenu pokles o 0,6 procenta na 119,88 JPY. Euro k jenu ztrácelo také zhruba 0,6 procenta a pohybovalo se kolem 134,08 JPY, zatímco vůči dolaru si jednotná evropská měna 0,1 procenta připisovala na 1,2020 USD.

"Trh ovládá averze vůči riziku. Pokud tento týden uvidíme další slabé údaje z Číny, mohlo by to vést ke zvýšeným nákupům jenů," řekl agentuře Reuters nejmenovaný obchodník v Londýně.

Čínský statistický úřad oznámil, že zisk čínských průmyslových firem v srpnu meziročně klesl o 8,8 procenta, což představuje nejvýraznější propad od roku 2011. Investoři nyní čekají na čtvrteční údaje o zářijovém vývoji aktivity čínského zpracovatelského sektoru. V pátek pak americká vláda zveřejní zprávu o zářijové tvorbě nových pracovních míst ve Spojených státech.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 3 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy