Do žebříčku 500 největších firem střední Evropy se poprvé dostal český e-shop

Společně se Škodou je v první desítce firem také energetická společnost ČEZ. Nejvyšší tržby ve střední a východní Evropě má polský koncern PKN Orlen. Žebříček sestavuje společnost Deloitte.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Největší firmou ve střední a východní Evropě podle žebříčku CE Top 500 zůstává polský ropný a petrochemický koncern PKN Orlen, následovaný maďarskou společností MOL a českou Škodou Auto.

Žebříček sestavuje společnost Deloitte od roku 2006. Řadí firmy z 19 států podle tržeb, přičemž do střední Evropy nepočítá Německo ani Rakousko, ve východní Evropě pak nezahrnuje Rusko či Bělorusko.

Firma Stát Obor Tržby 2015
1. PKN Orlen Polsko paliva 21 108,9 mil. eur
2. MOL Maďarsko paliva 13 263,1 mil. eur
3. Škoda Auto Česko autoprůmysl 11 547,9 mil. eur
4. Jeronimo Martins Polska Polsko maloobchod 9 380,2 mil. eur
5. PGNiG Polsko paliva 8 713,5 mil. eur
6. Audi Hungaria Motor Maďarsko autoprůmysl 8 337,6 mil. eur
7. ČEZ Česko energetika 7 579,2 mil. eur
8. Volkwagen Slovakia Slovensko autoprůmysl 7 227,5 mil. eur
9. GE Infrastructure CEE Maďarsko prům. zboží 6 925,9 mil. eur
10. PGE Polsko energetika 6 820,5 mil. eur

Společně se Škodou je v první desítce firem také energetická společnost ČEZ. Ze všech zařazených firem je těch z Česka zhruba sedmina – mezi 500 největších se dostalo 74 českých firem, o rok dříve jich bylo 79.

Těsně za desítkou největších společností skončil Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Do dvacítky se vešly ještě elektrárenská a plynárenská společnost RWE Supply & Trading CZ (16. místo) a technologická firma Foxconn CZ (20.). Na vzestupu je Energetický a průmyslový holding, který si proti minulému ročníku polepšil o dvanáct míst na 22. příčku.

Do žebříčku se poprvé dostal český e-shop Alza – umístil se na 435. pozici. S loňskými tržbami za minulý rok ve výši 532 milionů eur (14,5 miliardy korun) překonala třeba i Plzeňský Prazdroj. Hlavně díky expanzi na další evropské trhy Alze jen za loňský rok vzrostl obrat o více než 20 procent. Společnosti, která ještě před několika lety působila jen v Česku a na Slovensku, se daří například v Německu, Velké Británii, Francii či ve Španělsku.

Podrobný žebříček a další informace čtěte v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy