Do důchodu by dnešní mladí měli chodit až v 70 letech, vypočetli němečtí ekonomové

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
8. 8. 2017 12:21
Politika by měla být konečně upřímná a lidem říct: Doba, po kterou lidi pracují, se bude muset dále prodlužovat, jsou přesvědčeni odborníci ekonomického institutu DIW.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Berlín - Mladí Němci by se měli připravit na to, že půjdou do důchodu nejdříve v 70 letech, jinak nebude důchodový systém udržitelný, jsou přesvědčeni odborníci ekonomického institutu DIW.

"Politika by měla být konečně upřímná a lidem říct: Doba, po kterou lidi pracují, se bude muset dále prodlužovat," řekl listu Rheinische Post šéf DIW Marcel Fratzscher. "Za každý rok, o který se zvyšuje očekávané dožití, budou lidé muset pracovat o osm měsíců déle, aby se dal důchodový systém vůbec financovat. Někdy budeme muset mluvit i o důchodu v 70 letech," míní.

Stejné přesvědčení sdílejí i někteří další němečtí ekonomové. Zvyšování věku odchodu do důchodu prosazuje také část německých křesťanských demokratů. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU) na konci loňského roku hovořil stejně jako institut DIW o tom, že by se věk odchodu do důchodu měl navázat na stoupající věk očekávaného dožití.

Naopak šéf sociálních demokratů (SPD) a německý vicekancléř Sigmar Gabriel se loni v létě ostře opřel do zástupců Bundesbank, která navrhla, aby důchodový věk mezi lety 2030 až 2060 dál rostl - až na 69 let.

"Řemeslník, prodavačka, zdravotní sestra nebo pečovatelka, která se stará o staré lidi, považují ten návrh za bláznivý. Já také," řekl Gabriel. Na podobný nápad mohli podle něj přijít jen bankéři z centrální banky. "Všechno to jsou lidé s vysokými příjmy, kteří nepracují v náročných fyzických podmínkách a čekají je velmi vysoké penze," pokračoval Gabriel.

Němci nyní odcházejí do řádného důchodu ve věku 65 let a šesti měsíců, do začátku roku 2031 tento věk postupně stoupne na 67 let.

Očekávaný věk dožití u mužů narozených v Německu v roce 2015 byl 78,4 roku, u žen 83,4 roku. Do roku 2060 má podle odhadů očekávaný věk dožití u mužů stoupnout o více než šest let, u žen o více než pět.

V Česku je nyní věková hranice pro odchod do důchodu zastropovaná na 65 letech. Do budoucna je ale možné ji přehodnotit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy