Do důchodu by dnešní mladí měli chodit až v 70 letech, vypočetli němečtí ekonomové

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
8. 8. 2017 12:21
Politika by měla být konečně upřímná a lidem říct: Doba, po kterou lidi pracují, se bude muset dále prodlužovat, jsou přesvědčeni odborníci ekonomického institutu DIW.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Berlín - Mladí Němci by se měli připravit na to, že půjdou do důchodu nejdříve v 70 letech, jinak nebude důchodový systém udržitelný, jsou přesvědčeni odborníci ekonomického institutu DIW.

"Politika by měla být konečně upřímná a lidem říct: Doba, po kterou lidi pracují, se bude muset dále prodlužovat," řekl listu Rheinische Post šéf DIW Marcel Fratzscher. "Za každý rok, o který se zvyšuje očekávané dožití, budou lidé muset pracovat o osm měsíců déle, aby se dal důchodový systém vůbec financovat. Někdy budeme muset mluvit i o důchodu v 70 letech," míní.

Stejné přesvědčení sdílejí i někteří další němečtí ekonomové. Zvyšování věku odchodu do důchodu prosazuje také část německých křesťanských demokratů. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU) na konci loňského roku hovořil stejně jako institut DIW o tom, že by se věk odchodu do důchodu měl navázat na stoupající věk očekávaného dožití.

Naopak šéf sociálních demokratů (SPD) a německý vicekancléř Sigmar Gabriel se loni v létě ostře opřel do zástupců Bundesbank, která navrhla, aby důchodový věk mezi lety 2030 až 2060 dál rostl - až na 69 let.

"Řemeslník, prodavačka, zdravotní sestra nebo pečovatelka, která se stará o staré lidi, považují ten návrh za bláznivý. Já také," řekl Gabriel. Na podobný nápad mohli podle něj přijít jen bankéři z centrální banky. "Všechno to jsou lidé s vysokými příjmy, kteří nepracují v náročných fyzických podmínkách a čekají je velmi vysoké penze," pokračoval Gabriel.

Němci nyní odcházejí do řádného důchodu ve věku 65 let a šesti měsíců, do začátku roku 2031 tento věk postupně stoupne na 67 let.

Očekávaný věk dožití u mužů narozených v Německu v roce 2015 byl 78,4 roku, u žen 83,4 roku. Do roku 2060 má podle odhadů očekávaný věk dožití u mužů stoupnout o více než šest let, u žen o více než pět.

V Česku je nyní věková hranice pro odchod do důchodu zastropovaná na 65 letech. Do budoucna je ale možné ji přehodnotit.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy