Do Česka mířilo 22 tun plesnivých kakaových bobů, neprošly ale kontrolou

ČTK ČTK
9. 4. 2018 16:22
Zásilku se podařilo zachytit během kontrol dovozu potravin ze zemí mimo Evropskou unii. Jednalo se o 478 pytlů surových bobů.
Plesnivé kakaové boby
Plesnivé kakaové boby | Foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Brno - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ve spolupráci s celníky zadržela před vstupem na český trh zásilku 22 tun plesnivých kakaových bobů z Nikaragui, její hodnota byla zhruba milion korun. Dovozcem do Česka byla společnost Dajano Trading Company z Ostravy, uvedl v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Plesnivé pytle s kakaovými boby
Plesnivé pytle s kakaovými boby | Foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Zásilku se podařilo zachytit během kontrol dovozu potravin ze zemí mimo Evropskou unii. Jednalo se o 478 pytlů surových bobů. "Všechna kontrolovaná balení kakaových bobů byla prorostlá okem viditelnou plísní, na stěnách se nacházel kondenzát a kontejner po otevření vykazoval zápach po plísních," uvedl Kopřiva.

Inspektoři na místě potravinu vyhodnotili jako nevhodnou k lidské spotřebě a rozhodli o jejím nevpuštění do vnitřního unijního trhu.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Veřejné slyšení k údajnému střetu zájmů a dotační politice EU chystají na duben senátoři

Senátní komise pro posouzení auditů Evropské komise chce koncem dubna uspořádat veřejné slyšení, které se má týkat dotační politiky EU a údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda komise Zdeněk Nytra z klubu ODS ve čtvrtek řekl, že slyšení by se mělo konat 28. dubna.

Pozván na něj bude i ministerský předseda, který střet zájmů popírá a účast přímo na jednání komise odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy